Палмер со порака до Дачиќ: Сакаме решение во дијалогот меѓу Белград и Приштина, но нема да вршиме притисок

Соединетите Американски Држави сакаат компромисно решение во дијалогот меѓу Белград и Приштина, но Вашингтон нема намера да врши притисок врз двете страни. Тоа го нагласи високиот претставник на американскиот Стејт департмент, Метју Палмер во разговор со претседателот на српскиот парламент Ивица Дачиќ. Палмер, заменик помошник државен секретар на САД и специјален претставник на Стејт департментот …

Палмер со порака до Дачиќ: Сакаме решение во дијалогот меѓу Белград и Приштина, но нема да вршиме притисок Read More »