Tag : џереми корбин

Вести Свет

Лабуристите бираат претседател: Пет кандидати можни наследници на Корбин

Слободен Печат
Петмина британски пратеници ја добија потребната поддршка за да можат да се кандидираат за должноста претседател на Лабуристичката партија и да го наследат Џереми Корбин,...
Вести Свет

Пет причини за убедливата изборна победа на Борис Џонсон

Слободен печат
Убедливата победа на Борис Џонсон веројатно го изненади и него. Многу сметаа дека неговит потег, првпат во речиси 100 години општите избори да бидат во...
Вести Свет

Џонсон по победата на изборите: Ќе ја испочитуваме демократската волја на британскиот народ

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон, по убделивата победа на неговата Конзервативна партија на вчерашните избори, порача дека неговите конзервативци „освоија силен нов мандат за Брегзит да...
Вести Свет

Џонсон тврди: Конзервативната партија мора да победи на изборите за да се спроведе Брегзит

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека ќе биде „многу тешко” Брегзит да се спроведе доколку неговата владеачка Конзервативна партија не успее да освои мнозинство во...
Вести Свет

Блер: Велика Британија е во опасен хаос, двете најголеми партии продаваат фантазии

Слободен печат
Поранешниот британски премиер Тони Блер смета дека Велика Британија е во „опасен хаос”, и вели дека ниту неговата лабуристичка партија, ниту пак конзервативците на Борис...
Вести Свет

ПОЧНУВА ПРЕДИЗБОРНИОТ ХАОС ВО БРИТАНИЈА: Корбин вети дека експресно ќе го реши Брегзит

Слободен печат
Лидерот на опозициските лабуристи во Велика Британија, Џереми Корбин, го даде своето прво големо ветување на почетокот на предизборната кампања во кралството, објави „Euronews“. Првиот...
Вести Свет

Брегзит: Велика Британија сѐ поблиску до предвремени парламентарни избори

Слободен печат
Во неочекувана промена на ставовите, лидерот на лабуристите Џереми Корбин ги поддржа предремените парламентарни избори во декември. Тој рече дека неговата партија ќе ја започне...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Хаотична ситуација во Британија, Корбин бара предвремени избори

Слободен печат
Лидерот на британските лабуристи Џереми Корбин вчера побара предвремени избори во Велика Британија за да се одблокира застојот околу Брегзит, во момент кога премиерот Борис...