Tag : богоев

Вести Македонија

Богоев: Само со системски промени можеме да обезбедиме похумано живеење, но и вистинска, трајна заштита на јавниот простор

Слободен печат
Потребата од нов начин на финансирање на единиците на локалната самоуправа (ЕЛС), не е прашање поттикнато од корона кризата туку предизвик кој постои подолго време,...
Вести Скопје

Богоев: Големиот парк во Карпош е во напредна фаза

Слободен печат
Интензивно се работи на подигнување нови зелени површини, при што се поставуваат и системи за наводнување. Во изминативе две години, засадени се 1.560 метри квадратни...
Вести Скопје

Богоев до куќните совети: Да се подигне нивото на хигиена во влезовите на зградите, подрумите и гаражите

Слободен печат
Зголеменото одржување на хигиената и во колективните објекти за домување – згради е еден од предусловите за поголема заштита од ширење на коронавирусот, соопштија од...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Интервју со Стефан Богоев: Вклученоста на граѓаните е нова вредност на сите наши проекти

Анета Стојковска
-Во изминатиов период почнавте повеќе проекти значајни за жителите на Општина Карпош. Конечно ќе се решава проблемот со паркирањето во населбите Карпош 1 и 2,...
Вести Македонија

Богоев од Вашингтон: Силна поддршка од САД во последните чекори кон полноправно членство во НАТО

Слободен печат
Напредокот на Република Северна Македонија и последните чекори кои земјата ги презема за полноправно членство во НАТО Алијансата, како и нашиот пат кон Европската Унија,...
Вести Македонија Слајдер

Градоначалникот на Карпош, Богоев поканет на молитвен појадок кај Трамп

Слободен печат
Градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев во понделник ќе ги посети Соединетите Американски Држави на Националниот молитвен појадок, чиј покровител е претседателот на САД, Доналд Трамп....
Вести Скопје

Богоев: Жителите на Трнодол да бидат спокојни, нема насилно носење на ДУП (ВИДЕО)

Слободен печат
Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев на денешната прес-конференција информира дека нема да се гради нова населба над Трнодол и дека соседната населба Жданец, воопшто...
Вести Скопје

Богоев: Градиме заедница која одговара на потребите на граѓаните, а не на урбаната мафија

Слободен печат
Две години Карпош пулсира во духот на урбаното, зеленото и домаќинското работење. Секојдневно работиме на надоместување на изгубеното зеленило и заштита на животната средина, истакна...
Вести Скопје

Богоев го прифати предизвикот кој деновиве се шири на Фејсбук (ФОТО)

Слободен печат
Граданачалникот на Општина Карпош на својот Фејсбук профил објави дека го прифатил предизвикот кој деновиве е актуелен на социјалните мрежи ,а се состои во тоа...
Вести Скопје

Богоев: Загадувачите на воздухот ќе се бараат на терен

Слободен печат
Со засилени инспекциски контроли и со соработка со полицијата, општината Карпош ќе ги бара оние што палат отпад, шут и гуми и го загадуваат воздухот....