Tag : бесими

Вести Економија Слајдер

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Слободен печат
Буџетираните средства не се за на хартија, тие треба да се реализираат, за да може да се поттикне економската активност, изјави вечерва министерот за финансии,...
Вести Економија

Бесими: Четвртиот пакет мерки има три столба – социјален, опоравување на бизнисот и фискална и финансиска стабилност

Михаило Донев
Четвртиот пакет на мерки ќе се заснива на три столба – социјален и здравствен, кој ќе се однесува на граѓаните и нивниот стандард, вториот столб...
Вести Економија

Четвртиот пакет економски мерки нема да го зголеми јавниот долг, приходите и расходите во буџетот согласно проекциите

Слободен печат
Четвртиот пакет економски мерки се подготвува, а неговата реализација нема да придонесе да се зголеми јавниот долг над проектираните 60 проценти од БДП. Финансирањето е...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Бесими: Финансирањето на дефицитот и на кредитите кои доспеваат до крајот на годината ќе биде обезбедено

МИА агенција
Новиот министер за финансии Фатмир Бесими во неговото прво интервју по преземање на оваа функција вели дека има средства за буџетот да се извршува непречено,...
Вести Економија

Бесими именуван за гувернер на Македонија во Европската банка за обнова и развој

Слободен печат
Министерот за финансии Фатмир Бесими е именуван за гувернер на Северна Македонија во Европската банка за обнова и развој. Одлуката е донесена на денешната владина...
Вести Македонија Слајдер

Флорин Бесими се откажа од пратеничкиот мандат

Флорим Бесими пратеникот од редовите на ДУИ, поднесе оставка од функцијата пратеник во Собранието, поради како што вели избегнување на можен конфликт. Братот на предложениот...
Вести Македонија

Нова „бомба“ на Фејсбук: Шекеринска бара ДИК принципелно да гласа за Центар?

Слободен печат
На социјалните мрежи се појави нова т.н „бомба“ од Ел Чека. Станува збор за нелегално прислушкуван разговор во кој, според објавувачот, може да се слушне...