Tag : автори

Вести Култура

Јерговиќ, Баздуљ, Каракаш… гости на „ПРО-ЗА Балкан“ – дел ќе пристигнат во Скопје, дел преку видеоразговор

Слободен печат
Врвни автори од регионот, како и наши автори ќе бидат гости на 8.Интернационален литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“, што ќе се одржи од 14 до 17...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Книгата која подигна прашина за кралското семејство ја режирале Меган и Хари?

Слободен печат
На скандалите во британското кралско семејство им нема крај… Книгата под називот „Finding freedom“ која на виделина изнесе бројни пикантерии од најпопуларното кралско семејство, како...
Култура

Отворен повик за продуценти/автори на документарен филм за учество на МакеКоПроДокс форум 2020

Слободен печат
МакеКоПроДокс форумот има за цел да развие стратешки план за зајакнување на копродукциите на документарниот филм помеѓу земјите од Балканот. На форумот ќе присуствуваат претставници од 12...
Вести Култура

Гелевски: Дали програмата за култура е резултат на вкоренет клиентелистички систем?

Слободен печат
Годишната програма за проекти од национален интерес на Министерството за култура предизвика реакции на онеправденост кај авторите, цела редица обвинувања од страна на опозицијата, како...
Вести Ви Препорачуваме Култура

ЧИТАТЕ ЛИ КНИГИ? (ЖИМИ МАЈКА!): Анкета на „Слободен печат“

Јасмина Кантарџиева Димков
Ги прашавме нашите сограѓани едно многу едноставно, дури и нежно, културно прашање  -„Дали читаат книги“. Да бидеме искрени, попатно, си собравме куп „корпи“. Па, човек...