Tag : атомска бомба

Вести Ви Препорачуваме Свет

Трамп со АТОМСКИ БОМБИ сакал да ги спречи ураганите

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп предложил да се фрлаат нуклеарни бомби против ураганите пред да ги погодат Соединетите Американски Држави, пренесува американскиот веб-страница Аксиос. Според Аксиос,...
Вести Свет

Необична глетка: Огромен ОБЛАК налик на АТОМСКА ПЕЧУРКА над Балатон (ВИДЕО)

Слободен печат
Огромен облак кој наликува на оној што го формира атомска бомба, забележен е над унгарското езеро Балатон. Овој исклучителен феномен се формира кога дел од...
Вести Ви Препорачуваме Свет

УЖАСИТЕ НА НАГАСАКИ: Откриени ТАЈНИ ФОТОГРАФИИ снимени само 12 часа по падот на бомбата на смртта (ФОТО)

Слободен печат
Нови, досега невидени фотографии од разорениот јапонски град Нагасаки осамнаа по повеќе од 73 години. Ги фотографирал јапонскиот воен фотограф Јосуке Јамахата, кој добил задача...
Вести Свет

Хирошима одбележа 74 години од нападот со атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат
Денеска, со свечена церемонија, во Хирошима се одбележа 74-годишнината од нападот со атомска бомба врз тој град во 1945 година, кога загинаа повеќе од 140.000...