12 C
Скопје

Tag : атанас костовски

Колумни

Милка беше и наша

Атанас Костовски
Можеби ова четиво е за повозрасните, за оние што повеќе години преживеале во федералната, отколку во самостојната ни држава. Па, сепак, и на помладите им...
Колумни

Црвен картон за опозицијата

Атанас Костовски
Во новосоздадените ковид-услови за работа, македонските народни избраници добија во рака по три картони – зелен, жолт и црвен, како боите на семафор. Очекував еден...
Ви Препорачуваме Колумни

Бугарите бараат ДНК-анализа на македонските фудбалери

Атанас Костовски
Тешко може овие денови човек да преслуша, да прегледа и да прочита се за бугарското црвено светло за македонската интеграција со Европската Унија. Одамна веќе осознав дека...
Колумни

Каракачанов со полк, јас пак со јазикот

Атанас Костовски
Многу време и простор во медиумите му посветивме на првиот бугарски војник Красимир Каракачанов и неговиот полк. Стевче од ГРОМ вели дека полкот ќе го...
Колумни

Отворено писмо до Бојко Борисов

Атанас Костовски
Почитуван претседателе, Благодaрам ако пронајдете еден мал тајмаут од Вашето драгоцено време за да ги прочитате овие редови. Во деновите кога многумина и кај нас и кај...
Колумни

Пратенику Апасиев, јас не ви верувам!

Атанас Костовски
Професорот по римско право, по историја на правото и филозофија на правото на Универзитетот „Гоце Делечев“ во Штип и претседател на партијата Левица и официјално стана...
Колумни

Се бара фудбалски Михајло Михајловски

Атанас Костовски
Завчера, на 22 јули, ФК Вардар го прослави својот 73. роденден. Ми се јавија неколку пријатели, едноставно ме прашуваат – што се случува со нашиот...
Колумни

Од нас за нас и за нив

Атанас Костовски
Седи  си дома! Читам и слушам и, се разбира, си седам дома! Го почитувам тоа што ни го препорачува техничката влада – за наше добро!  И припаѓам...