Tag : архитект

Жена Магазин Магазин слајдер

Жена на неделата: Ивана Костовска, архитект 

Ј.К.Д
Ивана Костовска е една од архитектите кои придонесоа за новото убаво лице на Зоолошката градина во Скопје. Идејниот проект за новото живеалиште на фламингата, кое неодамна...
Жена Магазин Магазин слајдер

Од оџачарство се живее повеќе од пристојно, ама младите не се заинтересирани

Јасмина Кантарџиева Димков
Јасмина Атанасова Симјаноска е дипломиран архитект со долгогдишно искуство во проектирање, ревизија и надзор, професорка по стручни предмети за архитекти и дизајнери во средното градежно...
Вести Свет

Миланската Скала загуби два долгогодишни соработници во борбата против коронавирусот

Слободен печат
Миланската Скала загуби два долгогодишни соработници поради коронавирусот – некогашниот кастинг-директор Лука Таргети почина на 12 март на 63-годишна возраст набрзо откако почувствувал симптоми на...
Вести Македонија Утрински Брифинг

Бесиан Мехмети за УБ: Светски тренд е концентрацијата на урбаното живеење да биде во центарот на градовите

Слободен печат
Архитектот Бесиан Мехмети за Утрински брифинг изјави дека светски тренд е концентрацијата на урбаното живеење да биде во центарот на градовите. – Не сум приврзаник...
Вести Македонија

Исчезна професорот во пензија и архитект Георги Константиновски

Слободен печат
Македонскиот архитект и професор во пензија, Георги Константиновски се води како исчезнат. Семејството го пријавило во полиција неговото исчезнување, но не се сигурни кога точно...
Вести Скопје

На денешен ден е роден Кензо Танге, архитектот кој го изработи првиот урбанистички план за Скопје по страшниот земјотрес

Слободен печат
На денешен ден е роден Кензо Танге, јапонски архитект и добитник на Прицкеровата награда во 1987 година. Со примената на елементи од современата архитектура во...
Вести Македонија

Почина Јован Стефановски – Архитектот кој е автор на Милениумскиот крст

Слободен печат
Денеска почина Јован Стефановски  – Жан, еден од попознатите македонски архитекти кој беше автор на многу објекти во државата и странство Меѓу неговите најпознати дела...
Вести Свет

СЛАВНИОТ АРХИТЕКТ ПЕЈ ПОЧИНА НА 102 ГОДИНИ: Пирамидата пред Лувр е само едно од неговите капитални дела! (ФОТО)

Слободен печат
Американскиот архитект со кинеско потекло Јо Минг Пеј, кој меѓу другото ја проектирал и стаклената пирамида пред музејот Лувр во Париз, починал на 102 години....