Tag : Анита Ангеловска – Бежоска

Вести Економија

Намалување на економската активност од 3,5 отсто, присутно кај сите компотентни на БДП освен јавната потрошувачка

Народната банка ја ревидираше проекцијата за раст на економијата за годинава. Новата проекција е намалување на економската активност од 3,5 проценти за годинава и закрепнување...
Вести Економија

Ангеловска-Бежоска на состанок со директорката на ММФ – Потребна поголема поддршка од ММФ и другите меѓународни финансиски институции

Слободен печат
 Во рамки на Пролетните средби на ММФ и Светската банка, што годинава се одвиваат електронски, се одржа состанок воден од директорката на ММФ, Кристилина Георгиева,...
Вести Економија

Ангеловска-Бежоска: Макроекономската состојба е стабилна, но нѐ загрижуваат ризиците кон реалниот сектор

Слободен печат
Гувернерката на Народната банка на Република Северна Македонија, Анита Ангеловска-Бежоска на прес-конференцијата во Владата потенцираше дека макроекономската состојба е стабилна во услови на високо ниво...
Вести Економија

ВО ЖИВО: Прес за економските мерки на Владата на РСМ за справување со ситуацијата со коронавирусот

Слободен печат
Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, задолжена за економски прашања и за координација со економските ресори, Мила Царовска, министерот за економија, Крешник...
Вести Економија

Ангеловска-Бежоска: Банкарскиот систем е отпорен на потенцијалните шокови

Слободен печат
Билансите на банкарскиот систем упатуваат на здрави фундаменти. Во 2008 година, кога глобалната економија се соочи со криза, адекватноста на капиталот на нашите банки беше...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ДУИ СО УСЛОВ ДО СДСМ: Бежовска во финансии, Бесими за гувернер!

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев за нова министерка за финансии може да ја именува само актуелната гувернерка на Народна банка, Анита Ангеловска Бежовска, а на нејзино место...
Вести Економија

Тевдовски: Првата транша евтини кредити ќе им биде префрлена на фирмите следната недела

Горан Наумовски
Првата транша во износ од 15 милиони евра евтини кредитит за малите и средни претпријатија преку ЕИБ, ќе биде префрлена следната недела. Ова беше истакнато...