• дезертери

Сеул го обвини Пекинг дека насилно вратил голем број севернокорејски дезертери

Јужна Кореја соопшти дека Кина насилно вратила „голем број“ севернокорејски дезертери. Ова следува по неодамнешните извештаи на групите за човекови права кои тврдат дека околу 600 Севернокорејци се вратени назад, пренесува Би-Би-Си. Сеул смета дека извештаите се вистинити, но не го потврди точниот број на луѓе вратени во татковината. Хјуман рајтс воч (ХРВ) рече дека …

Сеул го обвини Пекинг дека насилно вратил голем број севернокорејски дезертери Read More »