• балистички ракети

Бајден смета дека севернокорејските ракети не се провокација кон САД

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека лансирањето на двете ракети со краток досег од Северна Кореја не ги смета за провокација кон неговата земја. Пентагон, според него, оценил дека станува збор за „редовна ситуација”. Би-Би-Си наведува дека овие севернокорејски ракетни тестирања, се изведени за време на викендот, по завршувањето на заедничките воени маневри на САД …

Бајден смета дека севернокорејските ракети не се провокација кон САД Read More »