Сви за Ниш!

Сви за Ниш, сви за Ниш! Викаше возбудената патничка во возот, во еден стар секси (мрсен) виц од Бивша Југославија.
Бивша Јогславија ја нема веќе, но поголем дел од неа заедно со плус некои држави од соседството сега се вика Западен Балкан. Добро де некои станаа европски, ама ногите сеуште им смрдат на Балкан. Елем, во тоа време од вицот и навистина се патуваше за Ниш, групно, со воз. Сега цела Балканска политичка елита патува за Њујорк. Не групно. Би било незгодно. Ќе се испокараат уште на стартот кој со кого да седи: „јас не сакам со него да седам тој многу ждрига, мене ставете ме понапред, поблиску до ВЦ- ето имам БХП, ние сакаме заедно зашто смо како едно…“ А може и да се изгубат во преводот. Ако нашиот им викне: „Ааа, комшии, ќе се караме, Србинот веднаш ќе рипне: „Ко ќе кога да „кара“ бре?“, А Бугаринот мора да се замеша: „Няма да те карам в Европа, освен ако не признаеш Гоце за Българин“!

Прочитајте и...  Гутереш: Ако расизмот постои секаде, постои и во ОН

И така овие денови сите тие еден по еден одат во Њујорк на Ген. Собрание на ОН, и всушност наместо во авионот, ќе се сретнат во кулоарите на зградата на Светската организација, на таканаречени билатрални средби, кои траат колку и блицевите на фоторепортерите. И види иронија, одат во Америка, а според протоколот како да се дома- во Европа. Ене ја Могерини и на заминување не може да се одлепи од Балканците. Сака да ги види сите заедно во Њујорк. И не само таа, Меркел искажала посебна желба да се види со Вучиќ, во Њујорк. Заев за прв пат ќе се сретне со Мицотакис, во Њујорк. Колективна срдба на Западен Балкан со ЕУ – во Њујорк. Има некоја симболика.

Прочитајте и...  Што е тоа политика, а што се тоа избори

Ама види сега, да одиш во САД, а да се среќаваш со Могерини, која башка е и на заминување, не е лезет. Се знае, одат таму ама ако може да се сретнат со Трамп. Можеби и нема да се сретнат, ама ќе си намигнат преку маса и ишарет ќе си дадат! Па после ќе пишат соопштенија: „Нашиот Претседател се сретна со Претседателот на САД Доналд Трамп и во срдечен разговор беше подржана нашата земја на патот на евроатланските интеграции.“
Добро, има некои специфики потоа за секоја земја одделно. Вучиќ на пример си знае однапред дека ќе го тераат да го признае Косово. Другите, секоја со своја приказна. Главно ги рендаат за владеење на правото и корупцијата.

Сепак Њујорк е Њујорк, не е Ниш! А годишните Собранија на ОН се вонредно доживување за сите присутни и секако можност да се презентира државата.
Ова особено е важно за нашата земја која со Преспанскиот договор од лани конечно ја промени „времената“ референца ФИРОМ што Советот за Безбеднсот и ја надена во април 1993 и сега настапува како сегашна држава, а не како „поранешна“.

Прочитајте и...  Анкета: Повеќе од една третина од Американците се обиделе да го спречат вирусот со средства за чистење

Инаку бројот на земјите членки на ОН постојано се зголемува како резултат на распаѓањето на поранешни држави. Затоа и бројот на говорници на Генералното Собрание е се поголем.
Епа сеа и странциве си го бараа. Една „фина“ стабилна држава како Бивша Југа ја растурија, а како замена добија Западен Балкан на кого не можат да му го најдат крајот. Наместо со еден Тито, сега преговараат со десетина. Помали ама поамбициозни. И можеби побогати. Како беше онаа, вечната, и по малку излитена- „тражили сте – гледајте!“

Прочитај повеќе

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Шокантно откритие на светските лекари: Коронавирусот се појавил во ноември?

Слободен печат

Анкета: Повеќе од една третина од Американците се обиделе да го спречат вирусот со средства за чистење

Слободен печат

Што е тоа политика, а што се тоа избори

Ненад Јовановиќ

Вирусот постои, не игнорирајте го – порачуваат кумановските инфектолози Јосифова и Бајрами, кои се изборија со болеста

Слободен печат

Интервју со Зорица Десподовска: Освоивме бронза, во Полска доста се напредува индивидуално!

Фидан Коминовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Читајте го бесплатно он-лајн викенд бројот на Слободен печат

Слободен печат

Ахмети посака Албанец за премиер, СДСМ порача дека со овој услов ДУИ нема да бидат дел од владината коалиција

Слободен печат

Активни 1.009 случаи на коронавирус во земјава, очекувањата се вториот бран кратко да трае

Слободен печат

Жената од Дебар со Ковид, синоќа била на Клиника за неврологија, по што 11 доктори, болничари и сестри се во изолација

Мирослава Бурнс

Венко Филипче: Вирулентноста опаѓа, новите случаи се од 15 семејства, најголемиот дел без симптоми

Мирослава Бурнс

Карантинска катарза

Жанета Скерлев