СУПЕРДЕДО, на 96 години без проблем трча 5.000 метри - Слободен печат

СУПЕРДЕДО, на 96 години без проблем трча 5.000 метри

Американецот Рој Енглерт е вистински супердедо, тој иако е длабоко навлезен во десеттата деценија од животот, тој сè уште активно трча и е редовен учесник на трките на 5.000 метри.

Енглерт на УСАТФ Мастерс шампионатот делницата од 5.000 метри ја истрча за 42 минути и 30 секунди и за дури осум минути го собори рекордот кој 10 години пред него го постави Франк Левин. Енглерт со 96 години стана најстариот човек кој ја истрчал делницата од 5.000 метри, а воедно го собори рекордот на Левин во категоријата на тркачи над 90 години.

Интересено е што и со 96 години, Рој Енглерт продолжува да се натпреварува на трките и признава дека два до три пати неделно трча по два километри на подвижна лента или на улицата во која  живее. Кога ќе се приближи денот за настап на трките, тој трча три до четири километри.

Прочитајте и...  Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

Бидејќи во неговата возрасна категорија, тркачи со 90 и повеќе години, нема многу натпреварувачи, редовно Енглерт трките ги завршува сам.

– Забавно ми е. Не е воопшто забавно додека трчате, но сигурно е кога ќе заврши трката. Да бидам искрен ова е пеколно тешко за многу мои врсници – вели Енглерт.

Иако за многумина тој е вистински херој и инспирација, самиот супердедо, не се гледа така.
– Не се сметам за инспирација. Јас сум спор тркач, но претпоставувам дека сум ги надживеал речиси сите. Многу е полесно да се победува кога немате конкуренција – додава Рој Енглерт.

Прочитај повеќе

Атлетико го најде лекот за Ливерпул, Халанд е вистинско фудбалско чудо

Слободен печат

Тенисот на Федерер е најубав за гледање, но Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња

Слободен печат

Агаси дури четири пати беше допингуван и сетоа тоа беше заташкано

Слободен печат

Стартни постави за ЛШ: Клоп офанзивно во Мадрид

Слободен печат

Борусија Дортмунд го потврди трансферот на Џан

Слободен печат

Лотито: Сите сакаат да се прекине монополот на Јувентус

Слободен печат

Остави Коментар

оне × 2 =

Прочитај повеќе

Два порази на ракометните надежи на Медитеранските игри

Слободен печат

Ѓоковиќ: Подготвен сум за најдобрата сезона во кариерата

Слободен печат

Ливерпул ја користи кризата кај Сити, сака да ангажира две ѕвезди

Слободен печат

Реал е виновникот за казната на Манчестер сити?!

Слободен печат

Бразилецот Рејнер до 2026 година во Реал Мадрид! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нов голем удар за Жозе Мурињо и Тотенхем

Слободен печат