„Summerland 2019“ – Фестивал во Градски парк со музика и активности за сите возрасти

Од четврти до 28 јули годинава првпат во Скопје ќе се одржи фестивалот „Summerland 2019″. Во Градски парк, со главна бина на Школка, секојдневно ќе има музичка програма и забавни активности за сите возрасти.

Покрај музичките изведувачи кои ќе настапуваат секој ден, во рамки на фестивалот ќе има и Fun зона со друштвени и видео игри, флипери, фудбалчиња и табла. За најмладите ќе има детско катче со едукативни и забавни настани, а предвидени се и изложби, цртање во живо, часови по танц, спортски активности, панел дискусии, кино на отворено и уште многу содржини.

Отворањето на „Summerland” е во четврток, а забавната програма ќе се одвива секојдневно од 18.00 до 00.30. Летната забава на Школка, во четврток ќе почне со групата „Нокаут“. Во петок ќе настапат ЕКВ, Бјиело Дугме Трибјут и Ѓорѓе Балашевиќ Трибјут, а во сабота и недела ќе има странски артисти кои прават светски шоуа со трибјути на Арктик Манкис и Џо Кокер и Ајрон Мејден и Металика.

Прочитајте и...  Закерберг со предлог до Трамп: „Олади малку“

Фестивалот „Summerland” е под покровителство на Град Скопје.

Прочитај повеќе

Јовановски: Пред вас е идниот лидер на оваа земја, ова лажно Луј Витон обвинение е засновано само врз изјавата на Камчев

Слободен печат

Османи: Колективните мерки не дадоа резултат, личната свест е единствен начин да се заштитиме

Слободен печат

УЈП: Работодавачите до 7. јуни да поднесат барања за поддршка за мајската плата

Слободен печат

Филипче: За отворање градинките и границите ќе се разговара наскоро (ВИДЕО)

Горан Наумовски

„Гласен текстилец”: Конфекциите во Штип да ги пуштат вработените на одмор

Слободен печат

Убиен демонстрант за време на протестите во Лујсвил поради смртта на Џорџ Флојд

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вучиќ – Борисов: Изградбата на гасоводот Балкански поток е од суштинско значење за двете земји

Слободен печат

Филипче: Околу 70 отсто од новозаболените се од Чаир и Сарај (ВИДЕО)

Горан Наумовски

Шведска нуди село на продажба

Слободен печат

Дури 16 градови во САД побараа активирање на Националната гарда

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на МЗ, Венко Филипче

Бојана Нојиќ

Витанов: Криумчар на мигранти од Косово е позитивен на Kовид-19,

Слободен печат