Стотици жени излегоа на протести во Париз, не го сакаат новиот министер Дарманин, кој е под истрага за силување (ФОТО)

Стотици жени вчера протестираа во Париз поради именувањето на Жералд Дарманин за министер за внатрешни работи и Ерик Дипонд-Морети, кој е именуван за министер за правда, а беше многу критичен за движењето „#MeToo”.

Стотици жени вчера протестираа во Париз поради именувањето на Жералд Дарманин за министер за внатрешни работи, 10 July 2020/Фото: EPA-EFE/YOAN VALAT

Дарманин е под истрага за наводно силовање. Судот пред две години го отфрли случајот против Дарманин, но минатиот месец судот во Париз нареди повторна истрага за наводното силување.

Новите владини именувања на функционери не им се допаднаа на многумина во Париз, 10 July 2020/Фото: EPA-EFE/YOAN VALAT

Демонстрантките бараа негова оставка и носеа порака „Сексистичка Влада, феминистичка освета”.

Стотици феминистички активисти протестираат против номинацијата на новиот министер за внатрешни работи  Дарманин кој е обвинет за сексуален напад, 10 July 2020/ Фото: EPA-EFE/YOAN VALAT
Прочитајте и...  Шарчевиќ: Нема да има кабинетска настава во Србија, учениците со маски и ќе има повеќе модели за избор во училиштата

Прочитај повеќе

„Кризата не боли и нас” – ССМ го одбележува Меѓународниот ден на млади

МИА Агенција

Трамп е изненаден од изборот на Камала Харис за потпретседател: Таа беше многу, многу непријатна кон Бајден

Слободен печат

Џафери и Пендаровски и натаму со различни ставови за роковите за врачување на мандатот

МИА Агенција

511 граѓани казнети за неносење маска

Слободен печат

ПРВПАТ ПО 11 ГОДИНИ: Британија технички влезе во рецесија

Слободен печат

Во Србија има речиси 9.000 активни случаи со Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бугарија: Софија е најголемото жариште на пандемијата со Ковид-19

Слободен печат

Без струја утре дел од корисниците во повеќе скопски општини

МИА Агенција

Адеми смета дека учебната година треба да почне со физичко присуство, нема амбиција со онлајн-учење да се замени традиционалниот начин

МИА Агенција

Жена од Кина која се излечила од коронавирусот, по еден месец повторно е заразена

Слободен печат

СДСМ: Заев ќе биде мандатор

МИА Агенција

Продолжува трендот на помал број новозаразени и починати, зголемен број на оздравени од Ковид-19 

МИА Агенција