Српската опозиција најавува целосна блокада на зградата на државната телевизија

Еден од лидерите на партијата Сојуз за Србија (СзС) Вук Јеремиќ најави дека СзС, неговите активисти и граѓани утре во периодот од 12 до 20 часот ќе ги блокираат сите влезови во зградата на националната телевизија во Белград.

– Бидејќи РТС ја блокира вистината и таа не може да влезе во оваа установа, членовите не СзС, граѓаните и активистите ќе ја блокираат зградата на РТС – рече Јеремиќ, а пренесува „Бета“.

Јеремиќ рече дека станува збор за мирна блокада, дека нема да има насилство и тензии, како и дека ќе бидат подготвени на пристуството на „насилници“.

– Тоа ќе биде блокада за предупредување, со надеж дека новинарите на оваа медиумска куќа ќе започнат професионално да ја работат својата работа – рече Јеремиќ на прес-конференција.

Прочитајте и...  Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Тој додаде дека РТС не покажале заинтересираност ниту за еден разговор со свиркачот Александар Обрадовиќ, кој би имал многу што да каже.

– РТС не покажаа заинтересираност ниту за разговор со Марија Лукиќ, ниту со новинарот Милан Јовановиќ на кого му беше запалена куќата, ниту пак со работниците во пошатата – констатира Јеремиќ.

Политичарот од СзС рече дека српското МВР не издало дозвола за собир, иако СзС уредно го пријавиле и дека оттаму им рекле оти дека собирот „не е уредно предложен, бидејќи мора да биде пријавен пет дена однапред“.

– Се прашуваме дали спонтаните собири против опозицијата во Ниш и Лесковац беа уредно пријавени – рече Јеремиќ.

Прочитај повеќе

Читајте го бесплатно он-лајн викенд бројот на Слободен печат

Слободен печат

Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден

Слободен печат

Претпладне сончево, кон крајот на денот дожд

Слободен печат

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат