Tag : СзС

Вести Регион

Избори во Србија: Дел од опозицијата бојкотира, гласачите немаат обврска да носат заштитна опрема

Слободен печат
Откако поради пандемијата изборите од 26 април се откажаа, денеска во Србија се одржуваат парламентарни, покраински и локални избори. Утрово во 7 часот се отворени...
Вести Регион

СЗС: Нема да ги признаеме резултатите од изборите

Слободен печат
Српската опозициска коалиција на партии и здруженија, Сојуз за Србија (СзС) соопшти дека за српската опозиција на 21 јуни нема да има никакви избори и...
Вести Регион

Бошко Обрадовиќ продолжи со штрајк со глад и очекува СзС да биде во активен бојкот

Слободен печат
Лидерот на Двери, Бошко Обадовиќ, откако ја мина ноќта во собраниската канцеларија изјави дека го продолжува штрајкот со глад на скалите пред српскиот Парламент. Како...
Вести Регион

СзС: Бојкот на собраниската седница и протест во четврток

Слободен печат
Во пресрет на утре закажаната седница на српскиот Парламент, на која треба да биде потврдена одлуката за воведување на вонредна состојба и мерките во борбата...
Вести Регион

СзС: Изјавата на Вучиќ за 24 часовен карантин може да предизвика паника

МИА Агенција
Сојузот за Србија (СзС) денеска оцени дека изјавата на српскиот претседател Александар Вучиќ за воведување на целодневен полициски час поради епидемијата со короноавирус е „исклучително...
Вести Регион

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат
Српскиот претседател Александар Вучиќ со својата денешна изјава дека на Србија ќе и се понуди решение за Косово „кое нема да смее да го прифати,...
Вести Регион

СзС на Ѓилас не излегува на избори, но тој ветува: Србија шест месеци по смената на Вучиќ ќе има подобар живот

Слободен печат
Претседателот на Партијата за слобода и правда (ССП), Драган Ѓилас, изјави денеска дека Сојузот за Србија (СзС), опозициска коалиција чиј претседавач е тој, нема да...
Вести Регион

Српската опозиција најавува целосна блокада на зградата на државната телевизија

Слободен печат
Еден од лидерите на партијата Сојуз за Србија (СзС) Вук Јеремиќ најави дека СзС, неговите активисти и граѓани утре во периодот од 12 до 20...