Специјален брод собра два тони отпад од плажите на грчкиот остров Крит

Со специјално опремен брод, за два месеци од плажите и крајбрежјето на грчкиот остров Крит биле собрани два тони отпад. Собирањето отпад е во рамки на акцијата на Фондацијата Ласкариди, објави грчкиот весник „Катимерини”, пренесува дописничката на МИА од Атина.

Станува збор за децениски отпад или отпад од други земји од Југоисточниот Медитеран, како што се Турција и Либан.

Со бродот „Тајфун” на фондацијата, кој има опрема за справување со нафтеното загадување и специјална опрема за чистење на недостапни брегови, биле исчистени 166 плажи.

-Нашата цел беше за прв пат да го покриеме целиот остров, како и малите острови Хриси, Куфониси и Гавдос и да ги расчистиме сите крајбрежја што не се лесно достапни или не се чистат од хотелите или друг бизниси, објаснува за „Катимерини”, Ангелики Космопулу, извршната директорка на Фондацијата.

Прочитајте и...  Филипче: Имаме контакти со наши лекари од Италија, до вчера направени се 1.800 тестови

Чистењето започнало од градот Хања кон западниот дел на островот на 11 октомври и биле опфатени 1046 километри од крајбрежјето.

Најголемиот дел од собраниот отпад бил пластика, шишиња за вода, капачиња, пластични кеси и сл.

-Еден интересен податок, се однесува на староста на отпадот. Ја идентификуваме преку бар кодовите, онаму каде што постојат. Наоѓаме децениски отпад, на пример, најдовме лименка од сок со знак од Мундијалот во 1990 година. Имаше плажи каде под површинскиот отпад откривме ѓубре закопано во песок. Оваа „археологија” на отпад ни помага подлабоко да го разбереме феноменот на загадување. Поради струите, но и бродовите кои поминуваат, наоѓаме и многу ѓубре од други земји, главно од Турција и Либан, вели директорката на Фондацијата за „Катимерини”.

Прочитајте и...  Вучиќ-Брнабиќ: Не ги затвораме градовите, одиме на масовно тестирање и масовна изолација во привремените болници

Прочитај повеќе

Најнови светски податоци со корнаворусот до 13 часот

Слободен печат

Општина Карпош врши дезинфекција на станбените згради во населбата Козле

Слободен печат

Николовски: Извршителските дејствија се стопираат до 30 јуни, граѓаните имаат можност за одложено плаќање на кредитите

Слободен печат

Угриноска назначена за претседавач на Комитет за млади при Совет на Европа

Слободен печат

Брутално претепано момче во Прилеп (ВИДЕО)

Слободен печат

Нови мерки во Косово: Граѓаните ќе може да излегуваат од шест часот наутро до пет попладне

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Даниела од Македонија е во државен карантин: Од нејзиното искуство сподели корисни совети

Даниела Стојанова

Се намалува бројот на ново заразени со коронавирусот во Словенија

Слободен печат

Австралија ги затвори плажите и воведе построги мерки поради корнавирусот

Слободен печат

Северна Македонија и официјално стана член на НАТО, пишуваат грчките медиуми

Слободен печат

Во хотел „Молика” на Пелистер денеска во државен карантин ќе бидат сместени 90 лица

Слободен печат

ММФ: Коронавирус ја турна глобалната економија во рецесија

Слободен печат