Специјален брод собра два тони отпад од плажите на грчкиот остров Крит

Со специјално опремен брод, за два месеци од плажите и крајбрежјето на грчкиот остров Крит биле собрани два тони отпад. Собирањето отпад е во рамки на акцијата на Фондацијата Ласкариди, објави грчкиот весник „Катимерини”, пренесува дописничката на МИА од Атина.

Станува збор за децениски отпад или отпад од други земји од Југоисточниот Медитеран, како што се Турција и Либан.

Со бродот „Тајфун” на фондацијата, кој има опрема за справување со нафтеното загадување и специјална опрема за чистење на недостапни брегови, биле исчистени 166 плажи.

-Нашата цел беше за прв пат да го покриеме целиот остров, како и малите острови Хриси, Куфониси и Гавдос и да ги расчистиме сите крајбрежја што не се лесно достапни или не се чистат од хотелите или друг бизниси, објаснува за „Катимерини”, Ангелики Космопулу, извршната директорка на Фондацијата.

Прочитајте и...  Минатата недела во Охрид 50, во Струга 52, а во Дебар 13 потврдени случаи на КОВИД-19

Чистењето започнало од градот Хања кон западниот дел на островот на 11 октомври и биле опфатени 1046 километри од крајбрежјето.

Најголемиот дел од собраниот отпад бил пластика, шишиња за вода, капачиња, пластични кеси и сл.

-Еден интересен податок, се однесува на староста на отпадот. Ја идентификуваме преку бар кодовите, онаму каде што постојат. Наоѓаме децениски отпад, на пример, најдовме лименка од сок со знак од Мундијалот во 1990 година. Имаше плажи каде под површинскиот отпад откривме ѓубре закопано во песок. Оваа „археологија” на отпад ни помага подлабоко да го разбереме феноменот на загадување. Поради струите, но и бродовите кои поминуваат, наоѓаме и многу ѓубре од други земји, главно од Турција и Либан, вели директорката на Фондацијата за „Катимерини”.

Прочитајте и...  РЕКОРДЕН БРОЈ ЗАБОЛЕНИ: Флорида потврди 11.458 новозаразени со коронавирусот

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат