Спасени 15 мигранти кои се обиделе да преминат од Франција во Велика Британија

Патролен чамец на крајбрежна жандармерија успеал да ги пронајде, а потоа биле преземени од пожарникари и граничната полиција. Сите тие се безбедни и здрави.

Петнаесет мигранти, меѓу кои две жени и едно дете, беа спасени при обид со импровизиран пловен објект да преминат од Франција во Велика Британија, јави дописникот на МИА.

Како што соопшти поморската префектура за Ла Манш и Северното Море, непосредно по 04:00 часот во саботата наутро, регионалниот центар за оперативно надгледување и спасување бил контактиран од рибарски брод, кој укажал дека пловен објект со повеќе мигранти на оддалеченост од околу седум километри западно од Булоњ-сур Мер, се соочува со проблем.

Патролен чамец на крајбрежна жандармерија успеал да ги пронајде, а потоа биле преземени од пожарникари и граничната полиција. Сите тие се безбедни и здрави.

Обидите да се премине во Англија се се помногубројни од 2018 година, и покрај опасноста поради густината на поморскиот сообраќај, силните струи и ниската температура на водата. Во 2019 година биле пресретнати 2.758 мигранти кои се обидоа да го преминат Каналот Ла Манш, четири пати повеќе отколку во 2018 година, покажуваат податоците на поморската префектура.

Прочитајте и...  МТСП: Парична помош за сите невработени кои имале прекин на работен однос во периодот од 11 март до 30 април 

Прочитај повеќе

Богатите уште побогати: Богатството на руските олигарси расте и покрај корона кризата

Слободен печат

Нови 38 случаи на коронавирус, три лица починаа

Слободен печат

Платежните картички со пари од државата ќе се достават најдоцна до 3 јули

Чулев: СВР Охрид работи на идентификација на лицата кои учествуваа на Литијата и се поднесуваат соодветни кривични пријави

Слободен печат

Педофил намамил дете со слатки, а потоа го убил и го силувал неговиот леш (ФОТО)

Слободен печат

Европа пред нова должничка криза: Мал просторот за намалување на трошоците

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Почина првиот здравствен работник од Ковид-19 во Македонија

Слободен печат

Корона дијалози: Здравствената не смее да прерасне во политичко – правна криза

Слободен печат

Остри критики за Министерот за безбедност на Индонезија откако го спореди коронавирусот со жените

Слободен печат

Златните резерви го спасија домашниот пазар во Србија

Слободен печат

Филипче: Лекарите специјалисти во болниците земаат помеѓу 85 и 170 илјади денари нето плата

Слободен печат

Италија ќе добие 170 милијарди евра од средствата на ЕУ фондот

Слободен печат