Совршен за по празничното прејадување: Со овој чај ќе ослабнете и ќе го стопите салото

Фото: Профимедиа

Жолтиот чај, иако посебен, тесно е поврзан со зелениот чај, бидејќи станува збор за иста билка – Camelia Sinensis.

Жолтиот чај како и зелениот, содржи кофеин, па не треба да се претерува со количините. Исто така, не се препорачува да се пие пред спиење.

Добар е за здравјето и помага при слабеење

Жолтиот чај е најпознат како добар начин за слабеење. Тајната на оваа напивка е во ензимот кој изобилува со полифенилот epigalokatehin galata (EGCG). Тој ја стимулира оксидација на мастите, односно го поттикнува согорувањето на вишокот маснотии и ја зголемува потрошувачката на енергија. Во некои случаи, консумирањето на жолт чај со умерена исхрана може да помогне да се намалат и до пет килограми за еден месец.

Во нормални количини тој дејствува на здравјето на срцето и крвниот систем, го нормализира притисокот и ја зголемува енергијата. Секојдневното консумирање на шолја жолт чај е идеална за здравјето. Ќе ги смири болките, нервите и ќе ја зголеми концентрацијата. Го чува здравјето на усната празнина, бидејќи го спречува крвавењето на непцата, а со тоа и испаѓањето на забите.

Како се приготвува жолтиот чај?

Методот речиси е ист како и кај приготвувањето на зелениот чај, што значи дека со малку поладна вода. Водата треба да се загрее до 165 Целзиусови степени и потоа да се остави малку да се излади. Во шолјата се става лажичка од чајот и се прелева со вода. Се остава да стои три минути поклопен, па се пие.

Жолтиот лековит чај помага и кај дигестивниот тракт и ја олеснува столицата. Меѓутоа, тој како и другите слично на него чаеви, не е маѓична напивка за слабеење. Полниот ефект се постигнува само со редовно консумирање подолг временски период, а за резултатите да бидат повидливи, потребно е да се внимава на исхраната и секојдневно да практикувате физичка активност – печашење, вежбање…

Напомена: Овој пијалак сепак, не треба претерано да го пиете, оптимално е дневно да испиете 2-3 шолји чај.

 

Видео на денот