Сок од цвекло, морков и портокал – Вкусен, колку што е здрав ! – Слободен печат
ЗдравјеМагазин

Сок од цвекло, морков и портокал – Вкусен, колку што е здрав !

Најдобар и најздрав е домашниот сок кој сам ќе си го направите. Освен освежувачки пијалок, ќе добиете и здрав еликсир кој ќе го препороди вашето тело.

Еден од тие пијалоци е и овој за кој пишуваме. Сок од морков, цвекло и портокал е изненадувачки вкусен и сладок.

Корисни особини на сокот од цвекло, морков и портокал се:
– Го смалува крвниот притисок
– Го чисти џигерот
– Лечи анемија
– Ја зголемува издржливоста и ја смалува болката во мускулите

Извор е на калиум, магнезиум, витамини А, Б6, Ц, антиоксиданти и растворливи влакна.

Состојки:

– 1 цвекло
– 500 грама моркови
– 1 килограм портокали

Подготовка:

– На сите состојки извадете им ги лушпите и ставете ги во соковник
– Добиениот сок конзумирајте го во текот на денот

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close