Со живот го платија патот кон подобра иднина: Меѓу жртвите во „камионот на смртта“ имало десет тинејџери

Како што вчера објавија властите во Англија, познат е идентитетот на сите 39 жртви со потекло од Виетнам кои загинаа во приколка-ладилник, а беа пронајдени во местото Есекс. Меѓу нив има и десет тинејџери, вклучувајќи и две 15-годишни момчиња, пренесе Би-Би-Си.

Нивните тела беа пронајдени во приколка во индустрискиот парк Грејс на 23 октомври. Асистентот на првиот човек на полицијата Тим Смит изјави дека процесот на индентификација на жртвите бил со огромно значење.

– Нашиот тим напорно работеше за да обезбеди одговори за загрижените семејства кои стравуваа дека нивните најблиски би можеле да бидат меѓу оние луѓе чие патешествие заврши на нашиот брег – рече Смит.

Тој додаде дека прироритет на полицијата било да се идентификуваат жртвите, да се зачува достоинството на оние кои починале и да се даде поддршка за семејствата и пријателите на жртвите.

Прочитајте и...  Воведени три нови типови инсулин кои не се од паралелен увоз

Телата беа пронадени на индиустрискиот имот Вотерглејд во контејнер кој бил испратен кон пристаништетот Пурфлит од Зебриж во Белгија.

Возачот на камионот Морис Робинсон, од Северна Ирска, се соочи со повеќе обвиненија, вклучувајќи и 39 за убиство.

Процесот за екстрадиција започна и за 22-годишниот Имон Харисон, кој беше уапсен во Даблин по европски налог.

Полицијата се уште трага по двајца браќа од Северна Ирска, Ронан и Кристофер Хјуз, кои се барани дека учествувале во криминалниот процес и се осомничени за убиство и трговија со луѓе.

Исто така, уапсени беа 11 луѓе во две провинции во Виетнам поради поврзаност со смртта на 39-те луѓе.

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат