СМЕНА НА ВРВОТ: Американците ги надминаа Швајцарците и се најбогата нација во светот - Слободен печат

СМЕНА НА ВРВОТ: Американците ги надминаа Швајцарците и се најбогата нација во светот

Американците сега се најбогата нација во светот, ги надминаа Швајцарците, додека богатството постепено се „топи” во остатокот од светот, како резултат на настаните околу Брегзит и трговската војна САД-Кина, покажува најновата студија на „Глобален извештај за богатството” на германската осигурителна компанија Алианц.

Според студијата, просечното нето финансиски имот на луѓето кои живеат во САД е 184.411 евра (203,128 американски долари) по глава на жител, наспроти 173.838 евра колку што е приватното богатство на Швајцарец.

Тие податоци се за 2018 година.

Подемот на САД на врвот на листата на најбогати нации во голема мера се должи на силата на доларот, како и на американските домаќинства, кои се главните двигатели на растот на глобалниот проток на средства, бидејќи две третини од сите заштеди во индустријализираните земји доаѓаат од САД, соопшти осигурителната компанија.

Прочитајте и...  Европејците најмногу го користат интернетот за е-пошта

Во извештајот се наведува и дека новото штедење означи глобален рекорд бидејќи се искачи за 22 проценти на повеќе од 2.700 милијарди евра. Ова се припишува на минатогодишната даночна реформа во САД, според која американските граѓани ги зголемуваат новите заштеди за 46 проценти.

Иако САД го зазедоа првото место во извештајот, Швајцарија е се уште на врвот во однос на бруто-финансиските средства по глава на жител, со бројка од 266,318 евра во однос на 227,364 евра колку е за САД.

Сепак, нивото на долг во Швајцарија е далеку повисоко отколку во САД заради бројот на хипотеки. И Швајцарија и САД се далеку пред треторангираниот Сингапур, каде што вкупното нето финансиско богатство по глава на жител е само 100.370 долари.

Прочитајте и...  Српскиот државен врв ноќеска на вонреден состанок расправаше за состојбата во регионот

Прочитај повеќе

Распнат коњ се превезува по скопските улици (ФОТО) 

Слободен печат

Џафери: Оправдано очекувавме признание за остварените реформи

Слободен печат

Брегу: Одливот на „мозоци” е најголем предизвик за Западен Балкан

Слободен печат

Нема причина за ризик или паника за корона вирус во државава

Слободен печат

Нетанјаху денеска формално е обвинет за корупција

Слободен печат

Камбовски: Политиката треба да ја наведне главата пред правото

Весна Тодоровска

Остави Коментар

7 − one =

Прочитај повеќе

Герберих: Од интерес на Европа е да ги вклучи земјите од Западен Балкан во ЕУ

Слободен печат

Брнс: Политичките партии да ги надминат интересите за Законот за јавното обвинителство

Слободен печат

Обрадовиќ: Вучиќ и Ѓукановиќ „режираат“ инциденти во Црна Гора за да го свртат вниманието на јавноста

Слободен печат

МВР го откри идентитетот на сопственикот и администраторот на групата „Јавна соба“

Слободен печат

Гончарук: Со владината програма Украина за пет години ќе ги исполни критериумите за членство во ЕУ

Слободен печат

ВО ЖИВО: Француската полиција се судри со пожарникарите при демонстрации во Париз

Слободен печат