Слушнавме силно пукање, се тресеа вратите и прозорите-експлозија во Чачак

Автор: Рина.рс

Денес, во 7 и 56 часот, во Чачак одекна силна експлозија, информира Блиц.рс.

Според првите информации, станува збор за детонација што доаѓа од воената компанија „Слобода“, во која се случија низа моќни експлозии пред само десет дена, кога беше запален магацин полн со воена муниција, пренесува „Новости“.

Околу 19 часот се случи втора детонација во воената фабрика „Слобода“ во Чачак. Според првите неофицијални информации дошло до експлозија на преостанатите експлозивни направи.

– Слушнавме силен истрел, а потоа видовме густ црн чад. Експлозијата се слушна низ целиот град. Вратите и прозорците на куќата се тресеа – изјавил еден од очевидците за РИНА.

Екипи на Брза помош и полиција излегле на лице место. Според првите информации од терен има повредени.

Според репортерот на „Блиц“ од местото на настанот, неколку амбуланти влегле во кругот на Слобода. Засега е непознато дали има повредени.

Гори и шумата во фабричкиот бизнис, пренесува Б92.

Експлозија во близина на магацин?

Експлозијата се случила во делот на „Слобода“ под планината Јелица, во близина на фабриката кај населбата Придворица, јавува репортерот на „Блиц“. Тука постојат магацини од кои одекнаа експлозиите пред две недели.

Градоначалникот на Чачак нареди евакуација на граѓаните од околината на фабриката до градскиот стадион.

-Неопходно е итно да се евакуираат сите граѓани што живеат во близина на фабриката од своите домови. Местото за евакуација е градскиот стадион за фудбал, нагласи Тодоровиќ.

Видео на денот