Скопјанец украл мобилни телефони во бутик и во автобус

МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН ПОЛНАЧ
Мобилен телефон со полнач / Илустративна фотографија / Unsplash / Andreas Haslinger

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 43-годишен скопјанец за кого постои основано сомнение дека сторил три кривични дела – Тешка кражба по член 236 став 1 точка 3 од Кривичниот законик.

Во текот на претходната постапка биле обезбедени докази дека осомничениот на 20 и 26 октомври 2022, во продавница за облека во Градскиот трговски центар во Скопје, го искористил невниманието на две жени и им ги украл мобилните телефони – едниот во вредност од 20.000, а другиот вреден 77.000 денари, велат од обвинителството.

На 23 март годинава, пак, осомничениот искористил гужва во градски автобус кој се движел по булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов”, па од џебот на еден патник одзел мобилен телефон вреден 20.000 денари.

Оценувајќи дека постои опасност од бегство на осомничениот, надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор. Судот го прифати предлогот и определи притвор во траење од 8 дена, додаваат од ЈО.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот