Скандал во Хрватска: Професор на екскурзија кришум им влегол на ученички во соба, ги снимал како спијат

Хрватска полиција /Фото: МИА

52-годишен професор од средно училиште на еден хрватски остров бил пријавен за неовластено снимање и сексуално вознемирување – тој е уапсен и судија му одредил забрана за приближување и забрана за воспоставување контакт со две ученички. Моментално е на слобода, пишува Слободна Далмација.

Според „Слободна Далмација“, директорот на гимназијата прв отишол во полиција и ја известил дека родителите на децата го контактирале. Спорно е патувањето на средношколците на екскурзија во Италија во периодот од 3 до 6 мај, кога средношколка пријавила дека наставникот сексуално ја вознемирувал.

„Уште една ученичка дошла заедно со нејзините родители и пријавила во полиција дека професорот без дозвола ги снимал на екскурзијата. Тој влегол во хотелската соба околу шест часот наутро и ја фотографирал неа и нејзините соученички додека спиеле во креветите, а подоцна и им ги покажувал фотографиите што ги направил“, велат од полицијата.

Професорот со овие две кривични пријави е спроведен во Општинското државно правобранителство, но по распитот е пуштен со мерки на претпазливост.

Хрватските новинари велат дека нивните обиди да дознаат дали професорот е суспендиран или сѐ уште работи во училиштето, останале безуспешни.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот