Сириските сили се распоредуваат во пограничното подрачје како одговор на договорот постигнат меѓу Русија и Турција

Сириските сили денеска започнаа со распоредување во области во близина на турската граница на североистокот на земјата, како дел од договорот постигнат меѓу Русија и Турција.

Новинската агенција САНА соопшти дека трупите се распоредени меѓу градовите Џавадија и Маликија, додека државната телевизија посочи дека погранична стража ќе биде поставена на шест точки во близина на границата.

Распоредувањето е дел од минатомесечниот договор за прекин на огнот и се однесува на територија долж поголемиот дел од североисточната граница.

Од постигнувањето на договорот, Русија и Турција започнаа заеднички патроли долж турско-сириската граница.

Прочитајте и...  Стефановиќ: Нема да дозволиме уништување на народниот имот

Прочитај повеќе

Демонстрантите се повлекоа, полицијата го опколи Собранието во Белград (ВИДЕО)

Слободен печат

Светски aгенции: Екстремистите со нападите ја предизвикаа полицијата и немирите во Србија

Слободен печат

Стефановиќ: Обид за насилно преземање на власта

Слободен печат

Шекеринска: Изјавата на Меркел е потврда дека сме на прав пат и можеме

Слободен печат

Мицкоски: Пред голема победа сме, заминува срамното и понижувачко време

Слободен печат

Вулин: Државата мора соодветно да одговори на насилството

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јеремиќ: Власта пушти хулигани да прават нереди и да предизвикуваат судири

Слободен печат

Села: Куманово е со раните на Алмир, ние ќе се бориме секој Албанец да добие држјавјанство со Алиајнса за Албанците

Слободен печат

Ахмети: Мислиш срцето си им го откорнал за некое унапредување на Албанец

Слободен печат

Грција ублажи уште некои мерки воведени поради епидемијата од коронавирус

Слободен печат

Тачи в понеделник заминува во Специјалното обвинителство во Хаг

МИА Агенција

Полицијата во Белград ја презеде контролата врз главните пунктови околу Собранието

Слободен печат