Сингапур стана град со најскапи станови за купување и изнајмување во Азија

Сингапур / Фото Архива на СП

Станбениот имот во Сингапур сега е најскап во Азија, надминувајќи го Хонг Конг, покажуваат најновите податоци.

Просечната цена на приватните домови во Сингапур беше 1,2 милиони долари во 2022 година, во споредба со 1,16 милиони долари во Хонг Конг.

Приватните куќи за изнајмување во Сингапур, исто така, имаа највисока месечна кирија во регионот од 2.600 долари, „далеку повисока“ од градовите како Сиднеј, Мелбурн и Хонг Конг.

Извештајот се базира на владините статистички податоци од 45 градови на девет пазари во Азија и Пацификот, додека ја мери достапноста на имотите за живеење и изнајмувањето според просечниот приход на домаќинството.

Цените на куќите во Хонг Конг „значително паднаа“ во 2022 година, а причината е значителното зголемување на каматните стапки на кредитите, бидејќи Хонг Конг држи чекор со американската централна банка. Цените на куќите во Хонг Конг паднаа на најниско ниво во последните пет години во октомври, бидејќи зголемените каматни стапки ги зголемија трошоците за задолжување.

На почетокот на овој месец, монетарната власт на Хонг Конг ја зголеми основната каматна стапка на 5,5 отсто, откако американската централна банка ја зголеми стапката на федералните фондови на 5,25 отсто.

Покрај тоа, „нето одливот на населението“ и „помалиот оптимистички поглед“ на локалниот пазар за недвижнини, исто така, ја намалија просечната цена на становите во Хонг Конг за 8,7 отсто, од 1,27 милиони долари во 2021 година на околу 1,16 милиони долари во 2022 година.

Во меѓувреме, приватните домови во Сингапур го надминаа Хонг Конг како најскапи во Азија, а просечната цена порасна за над 8 отсто во изминатата година. Само минатиот месец,

Сингапур ги зголеми даноците за купување имот поради загриженоста дека зголемувањето на цените „може да биде поголемо од економските основи“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот