Силен ветер во Скопје вечерва корнеше покриви од згради и дрва (ФОТО+ВИДЕО)

Силен ветер вечерва го зафати Скопје, а според дел од фотографиите на социјалните мрежи, откорнати се покриви од згради и дрва.

„Блокирана Партизанска во Карпош 4 кај Палма, внимавајте“, коментираа граѓани на Фејсбук.

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил информираше дека градските служби почнале со санирање и обезбедување проодност во градот. Тој апелираше до граѓаните да внимаваат на безбедноста.

Publiée par Петре Шилегов sur Mercredi 26 février 2020

„Се очекува дека силниот ветер кој што дува во градот, на моменти ќе достигне и удари над 70км на час. Екипите се веќе излезени на терен и започнавме со отстранување на одлетаните кровови и паднатите дрва. Ве замолувам, секој поединечно, да внимава пред се’ за својата лична безбедност, но и безбедноста на другите луѓе и имоти. Состојбата се следи и се превземаат соодветни мерки“, напиша Шилегов.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот за здравство, Венко Филипче

На Фејсбук се огласи и градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев.

„Како резултат на силниот ветер, отстранети се кровни површини на неколку згради низ Карпош.
Сите наши комунални служби излегуваат на терен, со цел справување со невремето“, напиша Богоев.

 

Прочитај повеќе

Тестовите на вработените негативни, гостиварскиот центар за јавно здравје повторно ќе биде отворен

Слободен печат

Франција: БДП намален за околу шест отсто во првото тримесечие од 2020

Починал човек додека трчал на кеј во Скопје

Слободен печат

КСС: Во знак на солидарност за работниците кои добија откази, државата да се откаже од режиски трошоци

Слободен печат

Контактите на децата со родителите да се одржуваат во договор меѓу двајцата родители

Слободен печат

Над 687.000 заразени од коронавирус во Европа, повеќе од 62.000 лица починаа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЗО: Многу добро да се размисли пред да започне ублажувањето на мерките

Слободен печат

„Емерџинг Јуроп”: Придобивки на С. Македонија од членството во НАТО Алијансата

Слободен печат

Османи: Oд оваа криза да излеземе уште посилни

Владата почнува информативни видеосесии КОВИД-19, прашања и одговори

Горан Наумовски

ЦИА предупредуваше, Трамп игнорираше – Сега ја плаќа цената со човечки животи

Дејан Андоновиќ

Плунката може да содржи еден од симптомите на коронавирусот: На која боја на слузот треба да обратите внимание?

Слободен печат