Штиплија: Вучиќ нема да ги повтори грешките на Груевски

Поранешните европратеници Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн, во српското Собрание во Белград ја започнаа дводневната посредничка мисија зад затворени врати со претставници на опозицијата и власта, за да врз основа на сопственото искуство во решавањето на политички кризи во регионот, утврдат дали има желба да се прифати помошта на ЕУ во унапредување на работата на собранието, пишува весниот Данас.

Немања Тодоровиќ Штиплија, основач и главен уредник на порталот „European Western Balkans“, објаснува за „Данас“ дека Кукан и Флекенштајн доаѓаат во „предмисија“, за да ги слушнат главните проблеми и за да ја утврдат фактичката состојба. Штиплија објаснува дека Кукан и Флекенштајн биле избрани затоа што се многу искусни во вакви работи, затоа што веќе водеа преговори меѓу властите и опозицијата во Северна Македонија, како и во времето на најголемата политичка криза во Албанија, пред изборите и пред најавените уставни измени.

Прочитајте и...  Утре феминистички протести во Франција против реконструкцијата на Владата

Според него, единственото нешто по што е разликата, кога се споредува тогашната политичка состојба во Северна Македонија и актуелниот политички момент во Србија, е фактот дека во Скопје постоеше голема опозициска партија.

-Она што тогаш најмногу ги поттурна преговорите во Македонија, беа протечените аудио снимки од разговорите помеѓу тогашниот премиер Никола Груевски, членови на владата и безбедносните служби, со кои се докажа корупцијата и злоупотребата на службената должност. Да не беа тие снимени разговори, власта и опозицијата немаше да седнат на маса, оцени Штиплија.

Според него, тогашниот македонски премиер Никола Груевски се согласил на разговори затоа што сметал дека и покрај изменетите изборни услови, повторно ќе победи.

-Мислам дека Српската напредна партија (СНС) и нејзиниот лидер Александар Вучиќ никогаш нема да ги повторат истите грешки што ги направи ВМРО – ДПМНЕ во Северна Македонија. Секако, ситуацијата во Македонија во тоа време и сегашната состојба во Србија не е многу различна. Се разбира, таму има „албански фактор“, но тоа не го менува начинот на кој власта управуваше со земјата, ги контролираше медиумите и целосно ги парализираше државните институции и парламентот, рече Штиплија, додавајќи дека моделот кој е применет во Македонија е целосно копиран во Србија.

Прочитајте и...  Рекорден број на новозаразени во Токио од почетокот на пандемијата

Со сличен став е и Никола Буразер, уредник на порталот „European Western Balkans“ кој за „Ал џезира“ оцени дека ситуацијата во Србија е важна за Брисел заради можноста за продолжување на дијалогот со Приштина и постигнување договор за нормализирање на односите во блиска иднина.

-Доколку кризата во Србија ескалира и сериозно ја загрози иднината на овој процес, верувам дека Брисел ќе биде подготвен активно да се вклучи за решавање на истиот за да обезбеди следната влада да има целосен легитимитет за решавање на косовското прашање“.

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат