ШПИОНИ НА ОКТОБЕРФЕСТ: Германската влада финансираше „екскурзија“ за странски агенти

Фото: EPA-EFE/PHILIPP GUELLAND

Германската влада призна дека финансирала посета на странски агенти на овогодинешниот Октоберфест во организација на гермнаската разузнавачка агенција, пренесе српски „Блиц“.

Портпаролот на германската разузнавачка агенција БНД ги одби да ја коментира оваа посета, во која наводно учествувале повеќе од 100 германски шпиони заедно со нивните гости. Според информациите на „АП“, оваа „екскурзија“ чинела повеќе од 30.000 евра.

Агенцијата наведува дека не е јасно дали целата сума е потрошена за пиво, за кое се верува дека може да го „одврзе јазикот“.

Веста на посетата на шпионите на светски познатиот фестивал на пиво во Минхен е обелоденета во одговор на владата од прашање на опозциски пратеник, а за тоа прв извести весникот „Вилд ам Зонтаг“ пред некое време.

Пратеникот на Левицата Дитер Дем, кој побара одговор од владата, ја нарече оваа посета „безобразна“.

Видео на денот