Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Шефилд јунајтед направи вистинско изненадување во 35. коло од Премиер лигата со убедливиот триумф од 3:0 над Челси.

Трката за последните две места кои водат во Лигата на шампионите, ќе биде максимално неизвесна во последните три кол а од Премиер лигата.
Челси е третопласиран со 60 бода, еден повеќе од Лестер и два од Манчестер јунајтед кои имаат и натревар помалку, а пласман во Лигата на шампионите ќе обезбедат само две екипи.

Неизвесноста во трката за ЛШ ја внесе тимот на Шефилд јунајтед кој игра фантастично и се наоѓа на шестото место, тие на домашен терен го совладаа Челси со 3:0 на својот „Брамал лејн“ стадион.

Победата добива на тежина доколку се знае дека домаќините имаа само 24% од поседон на топката, но заслугите за победата одат на сметка на Дејвид Мекголдрик кој постигна два гола. Третиот гол беше дело на Оливер Мекбурн.

Прочитајте и...  Ботас пред Хамилтон во квалификациите, замената Хулкенберг заврши како трет во квалификациите

Екипата на Ливерпул за прв пат по јануари 2019 година не успеа да победи на домашен терен во натпревар од Премиер лигата. Новиот англиски шампион откако дојде до титулата по пауза од 30 години, се опушти и одигра само 1:1 против Барнли.

Резултати:
Норич – Вест Хем 0:4
Вотфорд – Њукасл 2:1
Ливерпул – Барнли 1:1
Шефилд јун. – Челси 3:0

Прочитај повеќе

Елмас сепак од клупата ќе го започне дуелот против Барселона

Слободен печат

Изненадување: Пирло ќе биде новиот тренер на Јувентус

Слободен печат

Федерер е светец, а Ѓоковиќ демонот, дали е толку едноставно?

Слободен печат

Вардар очаен на стартот од новата , Борец им го зеде скалпот на „црвено-црните“

Слободен печат

Тажната приказна за тренерот кој го направи Федерер најдобар тенисер (ВИДЕО)

Слободен печат

Отказот на Сари ќе го чини Јувентус 20 милиони евра, ќе летаат и директорски глави во Торино

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вавринка не размислува да игра на УС Опен: Условите во Њујорк се невозможни

Слободен печат

Кавани го направи изборот, ќе потпише тригодишен договор со португалскиот гигант

Слободен печат

Ботас пред Хамилтон во квалификациите, замената Хулкенберг заврши како трет во квалификациите

Слободен печат

Боксерскиот спектакл на Тајсон виси поради марихуаната?!

Слободен печат

Зарко ја освои пол позицијата во Брно

Слободен печат

Официјално: Јувентус го отпушти Сари

Слободен печат