Северна Кореја се закани дека ќе продолжи со нуклеарни проби

Северна Кореја денеска соопшти дека општата осуда за нејзините тестирања на балистички ракети ги смета како „голема провокација” и се закани дека ќе продолжи со нуклеарни и ракетни тестови.

„Нашето трпение има граници, а осудата ја наведува Северна Кореја да се преиспита дали да го продолжи разоружувањето што го почна со цел да гради доверба со САД“, се наведува во соопштението на севернокорејското Министерство за надворешни работи.

Европските земји во Советот за безбедност на ОН го осудија неодамнешното тестирање на балистичките ракети на Северна Кореја.

Нуклеарните преговори меѓу САД и Северна Кореја завршија минатиот викенд без успех.

Прочитајте и...  Претпладне сончево, кон крајот на денот дожд

Прочитај повеќе

Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат

Бројот на потврдени случаи на инфекцијата со коронавирусот расте побрзо од кога било

Слободен печат

Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

Слободен печат

Жената од Дебар со Ковид, синоќа била на Клиника за неврологија, по што 11 доктори, болничари и сестри се во изолација

Николовски прашува дали со Мицковски седеле Ален Зекиров и поранешен шеф на УБК

Слободен печат

Нагло скокна бројот на новозаразени лица со ковид -19 во Србија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Извршни директори во индустријата за здравствена заштита во САД со плати повисоки од самите истражување за заразни болести

Слободен печат

Јанушев: Короната од Скопје Заев и СДСМ вчера ја испратија да прошета низ цела Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонските аеродроми загубија половина милион патници

Слободен печат

Илир Мета: Соживотот меѓу Албанците и Србите е во интерес на мирот, стабилноста и европската перспектива на регионот

Слободен печат

Ердоган го послуша народот- нема полициски час за време на викендот

Слободен печат

Жителите на „Жданец” и „Трнодол” вечерва без вода

Слободен печат