Се зголеми бројот на загинати во железничката несреќа во Пакистан - Слободен печат

Се зголеми бројот на загинати во железничката несреќа во Пакистан

Бројот на жртвите од железничката несреќа во Пакистан се зголеми на 23, откако во текот на ноќта во оштетените вагони беа пронајдени повеќе тела, соопштија официјални претставници, наведе ДПА.

Десетици други лица беа повредени вчера, рано утрината, кога патнички воз удри во товарен вагон што бил оставен на пругата во источен Пакистан.

-Спасувачите екипи ноќеска открија уште седум тела откако ги пресекоа оштетените вагони, денеска изјави началникот на локалната полиција, Умер Саламат.

Возот сообраќал од источниот град Лахоре кон југозападна провинција Балочистан.

Четворица членови на едно семејство – татко, мајка и двајца синови – се меѓу загинатите, наведува ДПА.

Се уште не се знае која е причината што доведе до несреќата, но министерот за железници, Шеик Рашид, смета дека првичната истрага укажувала на човечка грешка.

Железничките несреќи се вообичаена појава во Пакистан, каде што многу пруги изградени уште од британските власти, за време на колонијалното време, пред 1947 година, се уште не се модернизирани.

Ова е трета железничка несреќа во земјата само во последниот месец. Во претходните две немаше жртви, наведува ДПА.

Прочитај повеќе

Владата ги поништи решенијата на Мизрахи за разрешување директори на центрите за социјална работа

Слободен печат

Тачи ќе соработува со Курти за приближување на Косово кон ЕУ и НАТО

Слободен Печат

Косовски медиуми: Авиолинијата Белград – Приштина ја загрозува независноста на Косово

Слободен Печат

Голем пожар во зграда во Загреб (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најмалку 23 цивили загинаа во руски воздушен напад во Сирија

Слободен Печат

Расправија во Сенатот за правилата на процесот на импичмент на Трамп

Слободен печат

Остави Коментар

nineteen + eighteen =

Прочитај повеќе

Столтенберг: НАТО мора да ги засили обуките во Ирак за да не се повтори борбата против ИД

Слободен печат

Зголемувањето на платите во јавниот сектор во Шпанија државата ќе ја чини 3,21 милијарди евра

Слободен Печат

Владата обезбеди материјална помош и домување за Атиџе и осумчленото семејство во „Медена земја“

Слободен Печат

Најнова месечна прогноза: Заврши зимата во Европа

Слободен печат

Прв случај на заразен од коронавирусот во САД

Слободен Печат

КЛИМАТСКА КРИЗА: Шпанската влада предложи мерки за борба против климатските промени

Слободен печат