Се поголеми злоупотребите на криптовалутите: Загубите скокнаа за 160 проценти

Минатогодишните загуби скокнаа за скоро 160 проценти од 2018 година кога тие достигнаа 1,74 милијарди долари.

Загубите предизвикани од злоупотреба на криптовалутите, скокнаа на 4,52 милијарди американски долари минатата година, поради тоа што се зголемија кражбите во тој пазар.

Од друга страна, загубите од хакерските напади се намалени, се вели во извештајот на форензичката компанија за блокчејн-технологија „Сипер трејс“, кој го разгледа „Ројтерс“.

Минатогодишните загуби скокнаа за скоро 160 проценти од 2018 година кога тие достигнаа 1,74 милијарди долари.

Загубите на корисници на криптовалути и инвеститори заради измама се повеќе од петпати во минатата година, додека хакерските кражби опадна за 66 проценти, се вели во извештајот.

Двете големи загуби на почетокот на минатата година беа главните двигатели на ваквиот висок скок, пренесува „Сипер трејс “.

Корисниците и купувачите на критповалути изгубија приближно 3 милијарди американски долари во т.н. шема „Понзи“, што подразбира криптопаричник и размена на плус токени. Втората голема загуба е скоро 135 милиони американски долари од клиенти од канадската берза за криптовалути „КувадригаЦХ“ по ненадејната смрт на нејзиниот ко-основач, се додава во извештајот.

Прочитајте и...  Премиерот Абе ќе прогласи вонредна состојба во Јапонија

Прочитај повеќе

Криминалот сведен на минимум во март поради мерките на ограничувања

Слободен печат

Мал пожар во нуклеарката Пакс во Унгарија

Слободен печат

Папата Франциск формира итен фонд за помош на земјите во развој

МИА Агенција

Мис Англија ја врати круната: Баша повторно работи како докторка додека трае кризата со коронавирусот

Слободен печат

Дали жените со Ковид-19 може да дојат?

Слободен печат

Во овие термини ќе може да се шетаат миленичињата за време на викендот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицаец од Куманово почина од коронавирус

Слободен печат

Владините службеници кои секојдневно патуваа во Скопје од среда ќе работат од дома

Слободен печат

Коронавирусот ги уништува мексиканските картели-цената на дрогата поскапува, бизнисот пропаѓа

Дејан Андоновиќ

Османи: Ако правите масовно тестирање, сите што денеска ќе бидат негативни, утре ќе се движат слободно сметајќи дека не се заразени

Слободен печат

Уништени 3.500 рент-а-кар возила во пожар на аеродром на Флорида (ВИДЕО)

Слободен печат

Борис Џонсон итно префрлен на интензивна нега поради коронавирусот

Слободен печат