Се поголеми злоупотребите на криптовалутите: Загубите скокнаа за 160 проценти

Минатогодишните загуби скокнаа за скоро 160 проценти од 2018 година кога тие достигнаа 1,74 милијарди долари.

Загубите предизвикани од злоупотреба на криптовалутите, скокнаа на 4,52 милијарди американски долари минатата година, поради тоа што се зголемија кражбите во тој пазар.

Од друга страна, загубите од хакерските напади се намалени, се вели во извештајот на форензичката компанија за блокчејн-технологија „Сипер трејс“, кој го разгледа „Ројтерс“.

Минатогодишните загуби скокнаа за скоро 160 проценти од 2018 година кога тие достигнаа 1,74 милијарди долари.

Загубите на корисници на криптовалути и инвеститори заради измама се повеќе од петпати во минатата година, додека хакерските кражби опадна за 66 проценти, се вели во извештајот.

Двете големи загуби на почетокот на минатата година беа главните двигатели на ваквиот висок скок, пренесува „Сипер трејс “.

Корисниците и купувачите на критповалути изгубија приближно 3 милијарди американски долари во т.н. шема „Понзи“, што подразбира криптопаричник и размена на плус токени. Втората голема загуба е скоро 135 милиони американски долари од клиенти од канадската берза за криптовалути „КувадригаЦХ“ по ненадејната смрт на нејзиниот ко-основач, се додава во извештајот.

Прочитајте и...  СДСМ: Дурловски по третпат избега од дебата со Шекеринска

Прочитај повеќе

Тажна вест: Почина познатиот професор доктор Стојмен Михајловски

Потврдени 199 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа 8 лица

Слободен печат

Потпишана Декларација за млади, образование и иднината од страна на Универзитетските собранија и политичките партии

Слободен печат

Партија на Македонците во Србија со поддршка за коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ

Слободен печат

Лукаревска: Ги обезбедуваме работните места, им помагаме на компаниите и на вработените

Слободен печат

Најголем дневен пораст на бројот на новозаразени во БиХ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Харвард возвраќа со тужба против одлуката на Трамп, со која се забранува престој на странски студенти во САД

Слободен печат

Мисајловски: Во Кучевишка Бара и Бел Камен ќе изградиме целосна подземна инфраструктура и нов асфалт (ВИДЕО)

Слободен печат

Богојески: Македонски концепт се залага за 6 часовен работен ден за работниците во Македонија

Слободен печат

Американските маринци масовно се разболуваат од корона, Армијата молчи

Слободен печат

Во Србија 345 новозаразени со коронавирусот, починаa 12 лица

Слободен печат

Спасовски: Никаква обнова нема, само Груевски е обновен во Мицкоски

Слободен печат