Се огласи Барселона: Лага се обвинувањата за корупција

Претседателот Бартомеу во средата го тргна од потпретседателската функција Росау кој по еден еден заедно со уште шет члена на управата со поднесоа оставки.

Росау и останатите членови на управата го обвинија претседателот на Барселона Хосеп Мариа Бартомеу дека „ставил рака во благајната“ на клубот при ангажирањето на компанија која ја социјалните мрежи ќе го крева угледот на управата на клубот на сметка на фудбалерите.

По тешките обвинувања кои утринава го изнесе господинот Росау, Барселона категорично офрла било каков чин кој би се оквалификувал како корупција. Поради тоа клубот го задржува правото да покрене правна постапка“, стои во соопштението на Барселона.

Во февруари годинава шпанските медиуми објавија дека компанијата I3Venture, која Барселона ја ангажира за комуникација преку социјалните мрежи, креирала лажни профили преку кои пишувала негативни коментари за противниците на претседателот Бартомеу.

Прочитајте и...  Корона идиоти - фудбалери на Севиља правеле забава во карантин, а фотографиите ги објави сопруга на еден од нив

Главна цел на негативната кампања беа главниот противкандидат напретседателските избори кои ќе се одржат идната година, Виктор Фонт, но и фудбалерите како Лионел Меси и Жерар Пике.

Меси бил на удар на претседателот Бартомеу бидејќи не сакал да потпише нов договор со Барселона, додека Пике се најде на црната листа поради неговите бизнис активности и јавното признавање дека еден ден сака да седне на претседателското столче.

Прочитај повеќе

Корона идиоти – фудбалери на Севиља правеле забава во карантин, а фотографиите ги објави сопруга на еден од нив

Слободен печат

Новиот протокол за Серија А: Брзи тестови за корона, 300 луѓе на натпревар…

Слободен печат

Претседателот на Лион лут како рис: Се чувствувам како идиот

Слободен печат

Неверојатна сцена во Романија, министер даваше изјава облечен само по гаќи (ВИДЕО)

Слободен печат

На ПСЖ му здосадија игрите на Мауро и Ванда, си најде нов екстра напаѓач во Англија

Слободен печат

Сопругата Ана е тајната на успехот на најдобриот напаѓач на светот, Роберт Левандовски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мајсториште, даде четири гола за 13. минути (ВИДЕО)

Слободен печат

Несторовски потврди имал разговори за трансфер во Црвена звезда

Слободен печат

Најцрниот ден во фудбалската историја: Поништен гол однесе во смрт дури 328 човечки животи (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед го отпиша Погба, на чекор од ангажман на шпански репрезентативец

Слободен печат

Голден Арт КЛ 7 се засили со две имиња освојувачи на Лига на шампиони

Слободен печат

Чикаго ни прати Плејбој зајачици ноќта пред натпревар

Слободен печат