Сакраменто постигна рекордна 21 тројка во триумфот над Клиперс (ВИДЕО)

„Кралевите“ направија вистинско изненадување и го совладаа ЛА Клиперс како гости со убедливи 124:103.

Клиперси добро одиграа само во првата четвртина, но затоа во втората следеше тотален распад на нивната игра. Сакраменто предводен од Деарон Фокс, но и одличниот шут за три поени на целиот тим, втората четвртина ја добија во своја корист со 22 поени разлика (36:14).

Клиперси не успеаја да се опорават од катастрофалната игра, постојано имаа двоцифрена негатива, по што Сакраменто рутински дојде до победата. „Кралевите“ остварија клупски рекорд со постигната 21 тројка, а најзаслужен за триумфот беше Деарон Фокс со 34 поени.


Никола Јокиќ беше го предводеше Денвер нагетс во победата од 106:100 над Јута џез во дербито на Западот. Јокиќ информацијата дека по втор пат ќе игра на ол стар натпреварот ја одбележа со 28 поени и 10 скока, додека кај Јута се истакна Џордан Кларксон со 37 постигнати поени.

Прочитајте и...  КК Гостивар со нов претседател се подготвува за АБА2 лигата


Актуелниот шампион Торонто репторс ја забележа деветтата победа во низа откако со 115:109 славеше над Кливленд. Серж Ибака со 26 поени и Кајл Лаури со 23 постигнати поени беа најпрецизни кај шампионото, додека во редовите на Кливленд се истакна Колин Секстон со 23 поени.

Резултати:
Кливленд – Торонто 109:115
Вашингтон – Шарлот 121:107
Атланта – Филаделфија 127:117
Бостон – Голден Стејт 119:104
Денвер – Јута 106:100
ЛА Клиперс – Сакраменто 103:124

 

Прочитај повеќе

„Кралски“ 105 милиони евра за новото бундеслигашко чудо!? (ВИДЕО)

Слободен печат

Физичарите и натаму го проучуваат ремек-делото на Роберт Карлос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Велкоски со „златни“ букви запишан во историјата на Сараево

Слободен печат

Сезоната во НБА лигата ќе заврши во октомври!?

Слободен печат

Златан има наследник: Мајсторија на Ибрахимовиќ јуниор! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар во финале: Голот на Циндриќ во последните секунди против Барселона! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Позитивен тест нема да откаже трка во Формула 1

Слободен печат

Барнс: Манчестер јунајтед премногу живее во минатото!

Слободен печат

Интервју со Раде Стојановиќ: РК Охрид има најдобра одбрана во лигата, заедно со навивачите до нови победи!

Фидан Коминовски

Надал: Потребна ни е вакцина, а не доживотно дистанцирање!

Слободен печат

Србиновски останува и следната сезона на клупата на Гостивар

Слободен печат

На кои фудбалски стадиони има најдобра атмосфера, високо на листата и еден од соседството (ВИДЕО)

Слободен печат