Ри: Трамп треба да престане да користи навредлив јазик

Високиот севернокорејски функционер Ри Су Јонг изјави денеска дека американскиот претседател Доналд Трамп треба да престане да користи навредлив јазик, кој може дополнително да го навреди севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун.

Потпретседателот на владејачката Работничка партија на Кореја, Ри истакна дека Трамп треба двапати да размисли доколку не сака да види „поголеми катастрофални последици”, додавајќи дека Пјонгјанг ќе донесе конечна пресуда до крајот на годинава.

Претходно, високиот севернокорејски претставник Ким Јонг Чол нагласи дека Ким би можел да го промени односот кон Трамп, ако тој продолжи со „несоодветни, опасни” коментари. Тој воедно го нарече Трамп „нетрпелив старец”.

Прочитајте и...  Откриена болеста „њукастел" во одгледувалиште во општина Гази Баба, сопственикот треба да ја уништи цела живина

Прочитај повеќе

Мерката 14.500 плата ќе ја користат и управителите и сопствениците, а бројот на вработени да се задржи наместо до септември до јули

Слободен печат

Топ пет руски митови за НАТО и Ковид-19

Слободен печат

Времето денес сончево со температура до 25 степени

Слободен печат

Министрите за финансии на Еврозоната постигнаа договор за излез од кризата

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Чешка и Литванија ќе одржат избори во октомври

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Американци направија коронабункер, подготвени се дури и ако пандемијата трае со години (ВИДЕО)

Слободен печат

Три медицински сестри од Британија кои наместо заштитни одела носеа вреќи за ѓубре заразени од Ковид-19 (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија продолжува да го зголемува извозот на оружје

МИА Агенција

АХВ потврди дека нивна вработена е заразена со коронавирусот

Слободен печат

Американските федерални резерви воведоа нови мерки за американските компании

Дејан Андоновиќ

Нова жртва на коронавирусот во Косово, досега седуммина починати

МИА Агенција