Растат профитите на Зара – во САД, Мексико и Саудиска Арабија нивните алишта се поскапи за 91 отсто!

epa08885199 A woman walks into a Zara store in A Coruna, northern Spain, 15 December 2020. Spanish multinational clothing company Inditex, owner of Zara among other fashion brands, earned a total of 671 million euros in the first nine months of the fiscal year (from February to October), which is a 75.3 per cent less than the year before, even though the company is not indebted as it was in the first semester due to the reopening of most of their stores and the strength of their on-line shop amid coronavirus pandemic. EPA-EFE/Cabalar

Шпанскиот синџир за облека Индитекс во средата објави скок на профитот и приходите во првиот деловен квартал благодарение на повисоките цени на пазарите надвор од еврозоната. Во периодот од февруари до април, нето добивката на Индитекс се зголеми за 54 отсто, на 1,2 милијарди евра. Приходите се зголемени за 13 отсто, на 7,6 милијарди евра и покрај продажбата на профитабилниот руски бизнис и повисоките трошоци за работна сила. Кога ќе се исклучат промените на девизните курсеви, тој се зголеми за 15 проценти.

Во земји како САД, Мексико и Саудиска Арабија, некои алишта се и до 91 отсто поскапи отколку на домашниот пазар, објави Хина. Побарувачката во САД беше послаба поради влошената макро средина, но беше неутрализирана со подобрената продажба во јужна Европа благодарение на поволните временски услови.

Бруто-маржата изнесуваше рекордни 60,5 отсто во првиот деловен квартал, што покажува дека тие успеале да пренесат повисоки цени на клиентите и успешно го апсорбирале зголемувањето на платите на работниците во родната Шпанија за 20 отсто во просек.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот