14 C
Скопје

Предности на сокот од јаболка: Поволно делува при проблеми со црниот дроб и бешиката

Јаболкото е едно од најпопуларните овошја во светот. Познато е по својот совршен вкус и висока хранлива вредност, поради што може да претставува нискокалоричен појадок. Јаболкото се користи за подготовка на разни видови рецепти какви што се млечни шејкови, овошни салати и десерти.

Може да се консумира во кое било време од денот како свежо овошје или цеден сок, а поради неговото благотворно дејство се препорачува јадење едно јаболко на ден.

Сокот од јаболка е единствен што може да се комбинира со сокови од зеленчук, давајќи им пријатен сладок вкус. Зеленчукот и овошјето ги разградуваат различни ензими, поради што не смеат да се комбинираат, но тоа не е случај со јаболкото.

Во сокот од јаболко има многу витамин Ц и П, соли од калиум, калциум, железо, бакар, манган, кобалт, цинк, никел. Се применува при артериосклероза, болести на црниот дроб, бешиката, бубрези и др. Пектинот од сокот заедно со меснатиот дел ја нормализираат работата на цревата.

Прочитајте и...  ФОТО | Панчо од „ДНК“ со опинци на нозете и торбичка преку рамото го напушта главниот град: Во селата е душевниот мир и добрите луѓе

Високиот процент на шеќер и органски киселини помага во брзата регенерација по физичко оптоварување. Може да се пие до еден литар дневно. Добар е затоа што помага во исфрлање на тешките метали од организмот.

Поврзани вести

ФОТО | Панчо од „ДНК“ со опинци на нозете и торбичка преку рамото го напушта главниот град: Во селата е душевниот мир и добрите луѓе

М.Р

ФОТО: Ким Кардашијан не ја пропушти големата прослава на Бекамови

Слободен печат

Експерт објаснува зошто децата постојано ја бараат својата мајка

Слободен Печат

Правила што не смеете да ги прекршите кога приготвувате шпагети

Слободен Печат

ВИДЕО | Три совршени летни бохо фризури кои ќе направат да изгледате одлично: Неодоливи, а така лесно се прават!

Слободен печат

Сестрата на Мајкл Џексон има пластично лице зад кое се крие хорор приказна – Татко ми ме силуваше, а мајка ми му велеше: Не, Џо, таа вечерва е уморна

Слободен печат

Остави Коментар