Познат новиот датум на отворањето на Олимписките игри во Токио

Јапонија во подоготвките за Игрите вложи 12 милијарди долари, а загубите поради одложувањето на ЛОИ нема деа се одразат на економијата.

Олимписките игри во Токио кои минатата недела беа одложени за идната година, добија нов датум кога ќе се одржат, свеченото отворање ќе биде на 23. јули, а ќе траат до 8. август 2021 година, објави јапонската телевизиуја НХК, која се повикува на неименувани извори.

Јапонскиот премиер Шинзо Абе, минатиот вторник објави дека ЛОИ во Токио поради пандемијата на коронавирусот се одложуваат на една година со што Токио стана првиот град во 124-годишната историја на модерните олимписки игри, во кој не се одржани во предвидениот датум, исклучувајќи ги годините во првата и втората светска војна кога ОИ беа откажани.

Јапонија во подготовките на Игрите вложи 12 милијарди долари, а се очекува загубите да не се одразат на јапонската економија. Јапонскиот министер за економија, Јасутоши Нишимура изјави дека Владата планира да донесе стимулативен пакет на економски мерки.

Прочитајте и...  Мајсториште, даде четири гола за 13. минути (ВИДЕО)

– Доколку расходите за ОИ бидат префрлени на идната година тоа значи дека парите ќе ги имаме на располагање уште оваа година – изјави Нишимура.

Прочитај повеќе

Корона идиоти – фудбалери на Севиља правеле забава во карантин, а фотографиите ги објави сопруга на еден од нив

Слободен печат

Новиот протокол за Серија А: Брзи тестови за корона, 300 луѓе на натпревар…

Слободен печат

Претседателот на Лион лут како рис: Се чувствувам како идиот

Слободен печат

Неверојатна сцена во Романија, министер даваше изјава облечен само по гаќи (ВИДЕО)

Слободен печат

На ПСЖ му здосадија игрите на Мауро и Ванда, си најде нов екстра напаѓач во Англија

Слободен печат

Сопругата Ана е тајната на успехот на најдобриот напаѓач на светот, Роберт Левандовски

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мајсториште, даде четири гола за 13. минути (ВИДЕО)

Слободен печат

Несторовски потврди имал разговори за трансфер во Црвена звезда

Слободен печат

Најцрниот ден во фудбалската историја: Поништен гол однесе во смрт дури 328 човечки животи (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед го отпиша Погба, на чекор од ангажман на шпански репрезентативец

Слободен печат

Голден Арт КЛ 7 се засили со две имиња освојувачи на Лига на шампиони

Слободен печат

Чикаго ни прати Плејбој зајачици ноќта пред натпревар

Слободен печат