Потребна му е стручна помош: Суспендираниот Тони бил зависник од коцкање

Фото: EPA-EFE/Peter Powell

Напаѓачот на Брентфорд Иван Тони првобитно беше суспендиран на 11 месеци бидејќи во период од 2017-та до 2021 година се обложувал на натпревари на својот тим што не е дозволено во Англија.

Казната на Тони сепак беше намалена на осум месеци затоа што психијатар дијагностицирал кај напаѓачот зависност од коцкање.

По направените прегледи било заклучено дека на Тони му е потребна стручна помош, а тој самиот конечно се отворил и раскажал како на трипати ја лажел комисијата на Фудбалскиот сојуз на Англија. Засега казната на Тони важи само за натпревари во Англија, но ФА веќе испрати барање до ФИФА таа да биде проширена во сите земји.

Во истрагата е отркиено дека 16 пати се обложил на Брентфорд додека бил играч на овој тим, 15 пати дека ќе постигне гол, а 11 пати против Њукасл додека од овој клуб беше на позајмица во Виган.

Освен што играл на себе и своите клубови, Тони се обложувал и на други спортови.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот