Пораз на МЗТ Скопје од Хелиос, Хиндс трагичар - Слободен печат

Пораз на МЗТ Скопје од Хелиос, Хиндс трагичар

МЗТ Скопје го доживеа вториот пораз во АБА2-лигата, откако на гостувањето во Словенија кај Хелиос загуби со 78:76. На крајот исходот можеше да биде и поинаков доколку кошаркарот на „металците“ Џабари Хиндс не го промашеше шутот во последните секудни.

Во првото полувреме, ниту една екипа не успеа да направи поголема предност, туку се играше израмнето, а тоа најдобро го покажува резултатот од првиот четвртина (24:24) и од полувремето (43:43).

Првиот удар го зададе словенечкиот тим кој третата четвртина ја реши во своја корист со 23:13. Сепак, „металците“ успеаја да ја вратат резултатската неизвесност и рамнотежа преку капитенот Дамјан Стојановски и Хиндс.

Во последната минута, Стојаносвски донесе водство за МЗТ Скопје од 75:76, но Хелиос во следниот напад го врати водството. Меч топката за избраниците на тренерот Кочов не ја искористи Хиндс по што МЗТ Скопје го доживеа вториот пораз во АБА2-лигата.
Токму трагичарот Хиндс беше најефикасен со 29 поени, додека Стојановски постигна 15 поени.

Нареден противник на МЗТ Скопје во АБА2-лигата е тимот на Широки Бријег, а натпреварот се игра во СЦ „Јане Сандански“ на 21 ноември.

 

Прочитај повеќе

Златен медал за Божиноска на карате турнирот во Самобор

Слободен печат

Елмас сè почесто на клупата, Наполи „тоне“, солзи на „Сан Паоло“ (ВИДЕО)

Слободен печат

ЕП: Карачиќ ја одведе Хрватска, но и Шпанија во полуфиналето! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прва лига: Работнички подобар од Куманово, Кожув рутински

Слободен печат

„Пет од пет“: Шпанците ги решија и Австријците! (ВИДЕО)

Слободен печат

Агуеро тресе мрежи, два гола не се доволни за шампионска трка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

sixteen + nineteen =

Прочитај повеќе

Каземиро за триумф на Реал, „магична“ асистенција на Јовиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Халанд имаше „деби од соништата“ во Бундеслигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Лацио е во страшна форма, хет-трик на Имобиле! (ВИДЕО)

Слободен печат

Допинг експерт се сомнева во Рафаел Надал!?

Слободен печат

Спортинг го прецени Фернандеш, 80 милиони се премногу за Јунајтед!

Слободен печат

Бејтулаи: Може многу да се научи од Пандев, целта е пласман на ЕП 2020!

Слободен печат