Поништена суспензијата: Манчестер сити ќе игра во Лигата на шампионите

Манчестер сити доби дозвола да настапува во Лигата на шампионите откако е укината двегодишната суспензија.

„Граѓаните“ ќе бидат дел од ЛШ и во наредната сезона откако Спортскиот арбитражен суд во Лозана ја прифати жалбата на англискиот тим ја поништи казната. Интересно е што тоа не е компензирано ниту со поголема парична казна, напротив, таа е намалена и сега изнесува 10 милиони евра наместо 30 милиони.

Спортскиот арбитражен суд во Лозана објави дека одлуката на УЕФА била „неоснована и застарена“ па поради тоа одлучија да ја поништат казната на Манчестер сити и уште еднаш потврдија дека богатите клубови можат да ги заобиколуваат правилата на УЕФА за финансиски фер-плеј.

УЕФА претходно го казни Манчестер сити бидејќи ги прекршил правилата на финансискиот фер-плеј од 2012 до 2016 година поради што заработи двегодишна суспензија од Лигата на шампионите.
Сега со одлуката на судот во Лозана, Манчестер сити како второпласиран од оваа сезона, во наредната ќе игра во Лигата на шампионите.

Прочитајте и...  ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Лига Европа: Натпреварот Металург-Спачва без присуство на публика!

Слободен печат

На продажба 17 фудбалери на Реал, во „жолтата зона“ Модриќ, Јовиќ, Иско..!

Слободен печат

ЛШ, Нагелсман: Можеме и без Вернер против Атлетико Мадрид!

Слободен печат

Јуве сака да се ослободи од Роналдо, понуден и на Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА: Познати двојките за првото коло во плејофот на Истокот

Слободен печат

Ал-Келаифи: Нејмар и Мбапе никогаш нема да го напуштат ПСЖ!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Еурофарм Пелистер со триумф над Металург на струшкиот турнир!

Слободен печат

Поради заразени играчи, УЕФА ја исфрли Дрита на Нухиу од ЛШ!

Слободен печат

Шпанецот го „украде“ шоуто, Ѓоковиќ му аплаудираше на ривалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Русите очекуваат 30000 навивачи на Ф1 трката во Сочи

Слободен печат

У19: Македонските фудбалски надежи поразени од Тиквеш

Слободен печат