Помпео: САД создаваат коалиција, сакаме мирно решение за разлика од Иран кој се заканува со војна

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави денеска дека Соединетите Американски Држави формираат коалиција за да го одвратат Иран по нападот на саудиските нафтени објекти, но сакаат мирно решение.

– И натаму настојуваме да создадеме коалиција како акт на дипломатијата, додека иранскиот министер за надворешни работи се заканува со војна и борба до последниот Американец – изјави Помпео по состанокот со престолонаследникот на Абу Даби, шеикот Мохамед бин Зајед.

Тој додаде дека САД имаат цел да направат коалиција за постигнување мир.

Прочитајте и...  Бочварски за Штип: Таргетиран е проблемот, затворањето на градот би донел последици врз економијата и здравјето (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Градоначалникот на Чаир позитивен на Ковид 19

Слободен печат

На протестите во Њујорк ограбени елитни дуќани, украдени „Ролекси” во вредност од 2.3 милиони долари

МИА Агенција

Филипче: Огромен број контакти од вкупно дијагностицираните се во рамки на десет семејства

Слободен печат

Песков: Русија ќе побара повеќе детали за поканата од Трамп за проширен самит на Г7

Слободен печат

Полицаец од пограничната полиција позитивен на коронавирусот

Слободен печат

Борел против враќање на Русија во Г7

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лајчак: Поддршка од 27 земји-членки на ЕУ за продолжување на дијалогот Белград-Приштина

Слободен печат

Нови правила на плажите во Грција

Слободен печат

„Рено“ ќе добие државен заем во висина од 5 милијарди евра

Слободен печат

Грција: Започна тестирање за антитела на вработените во болниците

Слободен печат

На 18 јуни ќе биде соопштена пресудата за „Рекет“

Слободен печат

Ковид-19 „влезе“ во приватен старечки дом, алармот вклучен