Помпео: Првенствено одговорноста да се грижи за своите бродови е на Велика Британија - Слободен печат

Помпео: Првенствено одговорноста да се грижи за своите бродови е на Велика Британија

Американскиот државен секретар Мајк Помпео јасно порача дека Велика Британија треба самата да ја осигура безбедноста на своите бродови во Персискиот залив, пишува европската редакција на Политико.

Во интервју за „Фокс њуз” шефот на американската дипломатија го искоментира  запленувањето на британскиот танкер од иранската револуционерна гарда во петокот во Ормутскиот теснец.

-Првенствено одговорноста да се грижи за своите бродови е на Велика Британија, изјави тој.

Притоа тој Иран го нарече „лош режим”  и додаде дека  „тие веќе го направиле тоа што е национално пиратство-национална држава што заробува брод што пловел во меѓународни води”.

-САД имаат одговорност да ја одиграат својата улога, но светот, исто така, има голема улога во тоа да ги чува отворени овие поморски патишта, рече Помпео.

„Не сакаме војна со Иран. Сакаме да се однесува како нормална држава. Мислам дека тие го разбираат тоа и мислам дека целиот свет веќе го дозна фактот дека заканата е реална”, посочи Помпео.

Танкерот, чиј екипаж го сочинуваат главно Индијци, во моментов е задржан во иранското пристаниште Бандар Абас.

Прочитај повеќе

Кина гради огромен стационар за болни од корона вирусот

Слободен печат

Пронајдени 23 мигранти во камион ладилник во Белгија

Слободен печат

Харадинај: Ако Србија го признае Косово ќе ја укинам царината

Слободен печат

Патниците се смрзнуваaт во возовите

Весна Дамчевска

Стратегија против постојаната ерупција на корупцијата

Соња Христовска Угриновска

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денес?

Слободен печат

Остави Коментар

11 + 18 =

Прочитај повеќе

Стотици мигранти влегоа во Мексико, следна дестинација – САД

Слободен Печат

ПОЛСКИТЕ ПРАТЕНИЦИ ИЗГЛАСАА: Судиите кои ќе ги критикуваат одлуките на власта може да останат без работа

Слободен Печат

Иванка починала во САД, се собираат средства да ја погребаат во Штип

Слободен печат

Нови проблеми за Фолксваген: Возачите од Европа бараат отштета поради скандалот со издувните гасови

Слободен Печат

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени – постои реална закана за опстанокот на човештвото

Слободен Печат

Стејт департментот ги предупреди граѓаните кои патуваат за Кина

Слободен печат