5 C
Скопје

Полјаците го исклучија градското светло, револтирани од политиките на премиерот Моравиецки

Градското осветлување во важни згради и цркви во 100 градови низ Полска беше исклучено во времетрање од три часа, како знак на протест на локалните власти против намалувањето на средствата од даноците и против ветото на владата на премиерот Матеуш Моравиецки за новиот повеќегодишен буџет на ЕУ.

Полска го блокира новиот буџет на ЕУ затоа што одбива средства од европски фондови да бидат поврзани за имплементирање на владеењето на правото.

Протестот наречен „Останавме само со темнина“ беше инициран од здружението „Да! Самоуправа за Полска“, предводено од опозицискиот градоначалник на Сопот, Јацек Карновски, бидејќи владејачката партија Закон и правда го протурка законот за намалување учеството на локалните самоуправи во пари од данок.

Прочитајте и...  ЦИВИЛ повикува најавените протести за „Монструм“ да се одржат без насилни инциденти и да се почитуваат мерките за заштита од ковид-19

Во градовите низ Полска, симболично се исклучуваат светлата на протестот против растечката финансиска репресија на локалните буџети од страна на владата“, напиша на Твитер опозицискиот градоначалник на Варшава, Рафал Цашковски, кој ги исклучи светлата на некои мостови над Висла.

Друга причина за денешниот протест е ветото со кое се заканува владата на премиерот Матеуш Моравиецки, заедно со унгарскиот премиер Виктор Орбан, а е поврзано со новиот повеќегодишен буџет на Европската унија и како и со Фондот за обновување на солидарноста за санирање на последиците од пандемијата Ковид-19.

„Во текот на последните децении, средствата и помошта од ЕУ беа еден вид инфузија за нашата земја која даде живот и во исто време спектакуларно ги смени стандардот и квалитетот на тој живот. Вака излегува дека ние сами сакаме да ја извлечеме иглата за инфузија и да ја фрлиме во ѓубре “, предупредија претставниците на локалната самоуправа од полските градови.

Прочитајте и...  CREDISSIMO донира топол оброк на Клиниката за инфективни болести

Синоќа во Варшава, полскиот премиер Матеуш Моравиецки и унгарскиот премиер Виктор Орбан координираа заеднички тактики што би спречиле исплатата на средствата од ЕУ фодовите да биде директно поврзано со владеењeто на правото во земјите – членки на Унијата.

Ноќни средби: Орбан синоќа во Полска 30.ноември 2020/ Фото: EPA-EFE/Pawel Supernak POLAND OUT

Поврзани вести

АВМУ: Нападите врз новинарите се апсолутно неприфатливи

Слободен печат

ВИДЕО: Позлатена статуа од Трамп главен декор на собирот на републиканците

Слободен печат

ВИДЕО | Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Слободен печат

Саудиска Арабија демантира дека одобрила убиство на Кашоги

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ прашува: Дали Мијалков за два месеци ќе биде на слобода, тоа ли е договорот со Заев?

Слободен печат

Левица очекува стручно мислење од Венецијанска комисија околу вметнувањето на етничка припадност во личните карти

Слободен печат

Остави Коментар