18.8 C
Скопје

Полициски инспектор една година го брифиран Беливук за сите тајни од српското МВР

Уапсениот инспектор на СБПОК за крвни и сексуални злосторства, Божидар Столиќ, барем минатата година бил во врска со Веjко Беливук, дознава „Блиц“.

За тоа време, тој ги пренесувал сите информации од неговиот оддел, Министерството за внатрешни работи, но и за истрагите во кој тој бил вклучен, а што се спроведувале за оваа криминална група.

Инспекторот Столиќ е третиот член на СБПОК кој е уапсен затоа што бил во директен контакт и соработувал со Вељко Беливук.

На почетокот на февруари беа уапсени неговите колеги Предраг Лајиќ, кој беше шеф на Одделот за лекови на СБПОК и Бојан Васиjeевски, инспектор и постар главен раководител на одделот за бробата против наркотици.

Според „Блиц“, при апсењето и двајцата биле активни полицајци, но Предраг Лајиќ бил заменет околу месец и половина пред апсењето. И двајцата биле на високи позиции каде што имале во контакт со дрога.

Столиќ, кој беше уапсен синоќа, не беше на челна позиција, но тој е инспектор кој е директно вклучен во истрагата на криминалната група на Беливук.

Според „Блиц“, пред апсењето на Беливук и членовите на неговата група, инспекторот за крвни злосторства ги пренел сите информации што можел да ги најде во неговиот оддел, како и приказните меѓу колегите и размената на информации за криминалната група.

Извор од „Блиц“ вели дека Столиќ не само што пренесувал оперативни податоци, „пишал“ практично сè што можел да најде во МВР, како лице вклучено во истрагата, тој практично ја саботирал работата на своите колеги.

Поврзани вести

Рама и Мета ја поздравија одлуката на Холандија за Албанија да почне преговори со ЕУ

Слободен печат

ООН ги поздрави резултатите од средбата меѓу Бајден и Путин

Слободен печат

Шахпаска: Креираме законско решение кое ќе одговори на денешното современо време

Слободен Печат

СДСМ: Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште е под палка на бегалецот од Будимпешта

Слободен Печат

Подеми и падови во односите на Путин со американските претседатели

Слободен печат

Паника во Рим: Пронајдена бомба во автомобил на три часа пред почетокот на натпреварот Италија – Швајцарија

Слободен печат

Остави Коментар