Победнички кам-бек на Дончиќ, сам го победи Сакраменто (ВИДЕО)

Лука Дончиќ се врати паркетите по повредата и веднаш покажа колку е важен за играта на Далас маверикс.

Словенецот постигна 33 поени, имаше 12 скокови и 8 асистенции во победата на Далас над Сакраменто со 130:111.  Одлична партија прикажа и Кристапс Порзингис со 27 поени и 13 скока.


Дербито помеѓу двете најдобри екипи во Западната конференција му припадна на ЛА Лејкерс кој со 120:116 го совлада Денвер нагетс. Вообичаено најзаслужни за триумфот на „езерцата“ беа Леброн Џејмс кој имаше трипл-дабл од 32 поени, 14 асистенции и 12 скока, а Ентони Дејвис натпреварот го заврши со 33 поени и 10 скока. Во редовите на Денвер, Џамал Мареј постигна 33 поени и Никола Јокиќ со 22 поени и 11 скока.


Победничката серија на Торонто ја запре Бруклин. По 15 победи по ред, шампионот Торонто загуби со 101:91 од Бруклин. Леверт беше одличен со 20 поени и беше најзаслужен за триумфот.

Прочитајте и...  Мислев дека ме бара сопругата, а тоа да ти бил Мурињо

Пораз доживеа и најдобриот тим на Истокот, Милвоки бакс кој играше без Јанис Антетокумпо кој доби поштеда бидејќи стана татко.
Индијана го прифати подарокот и победи со 118:111, а најзабележителен беше Малколм Брогдон со 25 поени.

Резултати:
Кливленд – Атланта 127:105
Орландо – Детроит 116:112
Бруклин – Торонто 101:91
Индијана – Милвоки 118:111
Њујорк – Вашингтон 96:114
Мемфис – Портланд 111:104
Минесота – Шарлот 108:115
Далас – Сакраменто 130:111
Феникс – Голден Стејт 112:106
Јута – Мајами 116:101
Денвер – ЛА лејкерс 116:120

Прочитај повеќе

Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јокиќ чита книги за коњи, а ние победуваме

Слободен печат

Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

Вернер нема дилема: Клоп е најдобар тренер во светот

Слободен печат

Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

девет + 12 =

Прочитај повеќе

„Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Слободен печат

Федерер откри што ќе прави во пензија

Слободен печат

Поранешните вардарци на цена, Србија за прв пат во историјата ќе добие селектор-странец

Слободен печат

Шпанската полиција која уапси екс фудбалер на Реал Мадрид открива во која лига има највеќе местенки

Слободен печат

„Покерот“ на Меси ги смири навивачите на „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Порто со фуриозно второ полувреме го реши Вардар

Слободен печат