По грешка пуштени 23 патници од крузерот во Јапонија

Јапонскиот министер за здравство, Кацунобу Като се извини за пропустот.

Владата на Јапонија дозволила да се симнат 23 патници од крузерот „Дајмонд принцес“ без повторно тестирање на коронавирус по истекот на двонеделниот карантин.

Јапонскиот министер за здравство, Кацунобу Като се извини за пропустот.

„Длабоко жалам поради нашата грешка. Ќе направиме се да не ја повториме истата грешка“ рекол министерот пред новинарите.
Истовремено било откриено дека една патничка-Јапонка, по напуштањето на бродот била позитивна на коронавирусот. Таа се симнала од бродот, кој е усидрен кај Јокохама по двонеделниот карантин, но на новиот тест во префектурата Точига било утврдено дека е позитивна на коронавирусот.

Министерството за здравство соопштило дека повторно ќе ги тестира 23 патници, кои се симнале од бродот во средата и четвртокот. Тие последен пат биле тестирани пред 5 февруари и јапонското министерство се обидува да стапи во контакт со нив за повторно да бидат тестирани.

Прочитајте и...  Влада: Земјите од регионот и ЕУ договорија зелени коридори за олеснување на транспортот и трговијата на примарни производи

Крузерот со 3700 патници и членови на екипаж беше во карантин од 3 февруари.

Прочитај повеќе

„Македонски телеком” демантира дека е активирана 5G мрежа во земјава

Слободен печат

Меркел се заблагодари на своите граѓани за почитувањето на мерките: Ви благодарам од срце

Слободен печат

Сместувачките капацитети на Попова Шапка карантин за лицата дојдени од странство

Слободен печат

Вучиќ: Набрзо ќе имаме и по 30 починати лица во еден ден

Слободен печат

Во Шпанија изминатата ноќ починале 832 луѓе

Слободен печат

Најнови светски податоци за корнаворусот до 13 часот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најнови светски податоци за корнаворусот до 13 часот

Слободен печат

Општина Карпош врши дезинфекција на станбените згради во населбата Козле

Слободен печат

Николовски: Извршителските дејствија се стопираат до 30 јуни, граѓаните имаат можност за одложено плаќање на кредитите

Слободен печат

Угриноска назначена за претседавач на Комитет за млади при Совет на Европа

Слободен печат

Брутално претепано момче во Прилеп (ВИДЕО)

Слободен печат

Нови мерки во Косово: Граѓаните ќе може да излегуваат од шест часот наутро до пет попладне

Слободен печат